پیشنهاد بررسی پرونده ۱۲۵۰ زندانی برای استفاده از نهادهای ارفاقی

پیشنهاد بررسی پرونده ۱۲۵۰ زندانی برای استفاده از نهادهای ارفاقی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، یک تیم ۱۲۵ نفره قضائی متشکل از معاونان و سرپرستان دادسراهای تهران، دادستان‌های شهرستان‌های تابعه تهران و برخی از معاونان، قضات اجرای احکام و دادیاران ناظر زندان به همراه دادستان تهران از ندامتگاه تهران بزرگ بازدید کردند که پس از دیدار چهره به چهره با زندانیان و بررسی پرونده‌‎هایشان، زمینه آزادی تعدادی از مددجویان فراهم شد.

در این بازدید که از ظهر شروع شده بود و تا غروب ادامه داشت، دادستان تهران و هیأت قضائی همراه، با تمامی زندانیان ملاقات چهره به چهره داشتند و پس از بررسی درخواست‌های آن‌ها در چارچوب قوانین و مقررات دستورات لازم را صادر کردند.

همچنین ۱۶۷ نفر از مددجویان در راستای ماده ۱۴ دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری و ماده ۲۰۰ آئین نامه سازمان زندان‌ها به مرخصی منجر به آزادی اعزام شدند.

یکی دیگر از دستاوردهای بازدید دادستان تهران ارجاع پرونده ۵۷۵ نفر از زندانیان، به شعبه صلح و سازش مستقر در زندان بود.

پیشنهاد بررسی پرونده ۱۲۵۰ زندانی برای استفاده از نهادهای ارفاقی از جمله آزادی مشروط، نظام نیمه آزادی تحت نظارت سامانه‌های الکترونیکی، تعلیق و معرفی به کمیسیون عفو نیز از دیگر موضوعاتی بود که در جریان بازدید دادستان تهران و هیأت همراه مطرح و در دستور کار قرار گرفت.

در این بازدید قرار شد دادخواست اعسار ۸۵۳ نفر از محکومان مالی و رد مال با همکاری مددکاران، شورای حل اختلاف و با نظارت دادیاران ناظر تنظیم و به مراجع قضائی مربوطه ارسال شود.

آزادی ۱۴ نفر از زندانیان با بدهی ٨٥٠ میلیون تومانی از محل اعتبارات خیرین، ستاد دیه و انجمن حمایت از زندانیان نیز یکی دیگر از موضوعات حائز اهمیت بازدید صالحی بود.

البته فقط موضوع زندانیان و بررسی درخواست‌های آن‌ها از سوی دادستان تهران و تیم همراه دنبال نشد بلکه یکی دیگر از مسائلی که توجه دادستان را به خود جلب کرد جاده حسن آباد به چرمشهر بود که صالحی دستوراتی هم پیرامون رفع مشکلات این جاده و تعریض آن به منظور کاهش وقوع حوادث و سوانح جاده‌ای و خدمت رسانی بهتر به خانواده زندانیان صادر کرد.

پس از بازدید از زندان تهران بزرگ، دادستان تهران از پروژه تعریض جاده حسن آباد به چرمشهر بازدید کرد و جلسه‌ای هم در محل اجرای پروژه با حضور مسئولان و نمایندگان ادارات و دستگاه‌های مرتبط با تعریض جاده حسن آباد به چرمشهر برگزار شد.

علی صالحی با بیان اینکه تعریض این جاده از اهمیت زیادی برخوردار است، افزود: دستورات لازم برای تسریع در اجرایی شدن این پروژه صادر شده است.

وی با بیان اینکه ظرف دو ماه باید عملیات تعریض این جاده به پایان برسد، گفت: در این راستا مقرر شد که اقدامات مناسبی برای روشنایی این جاده صورت گیرد و با توجه به اینکه یکی از موانع بر سر راه اجرای پروژه پایه‌ها و تیرهای برق موجود است، اداره برق مکلف است ظرف مدت ۱۵ روز نسبت به جابجایی تیرهای برق اقدام کند.

وی نصب دو برج نوری ۲۴ عددی در مدت ۲۰ روز در مقابل ورودی درب زندان تهران بزرگ برای تأمین روشنایی محوطه را از دیگر مصوبات این جلسه عنوان کرد و با اشاره به اینکه ورود وسایل نقلیه سنگین تا تکمیل تعریض جاده حسن آباد به چرمشهر ممنوع خواهد شد تاکید کرد: کامیون‌ها باید از مسیر جایگزین آزاد راه غدیر تردد کنند و این اقدام با هدف کاهش تصادفات صورت گرفته است.

تخصیص پنج دستگاه اتوبوس برای سرویس دهی به خانواده زندانیان، مددجویان و زندانیان آزاد شده برای دسترسی راحت‌تر توسط شرکت واحد اتوبوسرانی و اتمام طرح انتقال آب به این منطقه ظرف ١٨ ماه از دیگر دستاوردهای بازدید دادستان تهران بود.

منبع : مهر