پی‌جویی تمام پرونده‌های جنائی تا زمان کشف/ استفاده از کارآگاهان پیشکسوت برای بازخوانی مجدد پرونده‌ها

پی‌جویی تمام پرونده‌های جنائی تا زمان کشف/ استفاده از کارآگاهان پیشکسوت برای بازخوانی مجدد پرونده‌ها

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ سردار محمد قنبری در همایش ویدئو کنفرانسی رؤسای ادارات مبارزه با جرائم جنایی پلیس آگاهی سراسر کشور اظهار کرد: کارآگاهان پر تلاش و خستگی‌ناپذیر پلیس آگاهی توانسته‌اند بیش از 90 درصد جرائم جنایی به وقوع پیوسته در 10 ماه منتهی به بهمن سال جاری کشور را در کمترین زمان ممکن کشف کنند.

رئیس پلیس آگاهی با اشاره به لزوم کاهش فاصله کشف تا وقوع جرائم جنایی، گفت: البته این موضوع نیازمند بررسی دقیق صحنه‌های جرم با تمام جزئیات، استفاده صحیح و به هنگام از بانک‌های اطلاعاتی، ارتقاء توان تجزیه و تحلیل وقوع جرائم در مناطق دارای اهمیت است که در همین رابطه گام‌های مناسبی برداشته شده است.

وی افزود: از آنجایی که به طور معمول، جرائم جنایی با جان و حتی مال و ناموس افراد ارتباط مستقیمی داشته و اغلب، غیر قابل جبران هم است، ضرورت دارد تا به منظور کاهش آسیب مردم، سهم سازمان‌های تأثیرگذار در وقوع اینگونه جرائم، به ویژه قتل تعیین و به صورت جدی مورد مطالبه و پیگیری قرار گیرد.

این مقام انتظامی با بیان اینکه تمام پرونده‌های جنائی تا زمان کشف از چرخه پی‌جویی کارآگاهی خارج نمی‌شوند، خاطرنشان کرد: البته در همه جای دنیا، جرائمی به وقوع می‌پیوندد که کشف آن به سادگی امکان‌پذیر نبوده و به همین دلیل، کارگروه مشورتی با حضور کارآگاهان پیشکسوت در ستاد پلیس آگاهی تشکیل شده تا اینگونه پرونده‌ها مورد بازخوانی مجدد قرار گرفته و به طور ویژه رسیدگی شوند.

قنبری به اقدامات مهم مانند راه‌اندازی آزمایشگاه‌های جنایی منطقه‌ای در برخی نقاط کشور، تجهیز کارشناسان بررسی صحنه جرم به ابزار‌های نوین و کاربردی، تشکیل گروه روانشناسی جنایی به منظور بررسی دقیق حالات روحی و روانی مجرمان خاص نیز اشاره کرد و از طراحی سازوکار جدید شناسایی و دستگیری متهمان تحت تعقیب و متواری خبر داد.

وی، به انعکاس ناصحیح وقایع جنائی توسط برخی شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد و خواستار اطلاع‌رسانی صحیح در کشف پرونده‌های جنائی به مردم و توجه جدی رؤسای پلیس آگاهی به ارتقای احساس امنیت عمومی در جامعه شد.

رئیس پلیس آگاهی متذکر شد: رسیدگی به پرونده‌های جنائی در پلیس آگاهی دارای حساسیت‌های ویژه‌ای بوده و با اولویت و با حداکثر توان علمی، اطلاعاتی، فنی، آزمایشگاهی و کارآگاهی پلیس آگاهی انجام می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم