چراغ سبز ۵ سرمربی مطرح جهان به حضور در تیم ملی والیبال ایران

چراغ سبز ۵ سرمربی مطرح جهان به حضور در تیم ملی والیبال ایران

وحید مرادی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، درباره عملکرد تیم ملی والیبال در انتخابی المپیک و جذب مربی خارجی گفت: متأسفانه تیم نتایج قابل قبولی در مسابقات انتخابی المپیک نداشت. این ناکامی هم دلایل متعددی دارد. فدراسیون از پایان قهرمانی آسیا تا پایان انتخابی المپیک در یک محدوده زمانی بسیار تنگی قرار داشت و امکان تغییر در بدنه کادرفنی را نداشت. البته داورزنی با آنتیگا یکی از مربیان برجسته دنیا رایزنی‌هایی داشت اما در آن مقطع او نپذیرفت به عنوان دستیار در کنار سرمربی تیم ملی والیبال ایران کار کند.

صعود به المپیک دشوار شده است

وی اظهارداشت: از آنجایی که لازم بود در کنار سرمربی فرد دیگری قرار بگیرد، آرمات از سوی عطایی پیشنهاد داده شد و فدراسیون هم قبول کرد. والیبال ایران هم‌اکنون در شرایط حساسی است. تیم ما بازی‌های خوبی را در انتخابی المپیک نداشت و باید برای صعود به المپیک فکر کنیم. واقعیت این است که کار صعود به المپیک با توجه به نتایجی که تیم ملی کسب کرده بسیار دشوار است. جواز حضور به المپیک با نتایج لیگ ملت‌های والیبال گره خورده و آن مسابقات برای ما تعیین کننده خواهد بود.

تاکنون ۵ مربی به ما چراغ سبز نشان دادند

نایب‌رئیس فدراسیون والیبال گفت: با توجه به این شرایط نیاز است تیم ملی به کادرفنی مجربی سپرده شود. فدراسیون در این ارتباط اقداماتی انجام داده و چند مربی درجه یک دنیا در لیست ما قرار دارند اما هنوز به نتیجه نهایی نرسیدیم به همین خاطر فعلاً اسمی از آن‌ها نمی‌بریم. اما مردم مطمئن باشند که فدراسیون به دنبال یکی از مربیان برجسته والیبال دنیاست تا شرایط را برای صعود تیم به المپیک هموار کند. ما در حال مذاکره با ۶ مربی هستیم که تاکنون ۵ نفر از آن‌ها هم اعلام آمادگی کردند و حالا فدراسیون باید بررسی کند که کدام مربی مفیدتر است.

چراغ سبز ۵ سرمربی مطرح جهان به حضور در تیم ملی والیبال ایران

انتخاب سرمربی شخصی و سلیقه‌ای نیست

وی در واکنش به این موضوع که در فدراسیون والیبال اولویت اصلی انتخابات فدراسیون است و بهتر نیست انتخاب سرمربی به بعد از آن زمان موکول شود، اظهارداشت: انتخابی سرمربی تیم ملی، یک بحث ملی است. به هر حال الان شرایط صعود والیبال به المپیک دشوار شده و بعید است هر کسی که سکان هدایت فدراسیون را برعهده بگیرد با بهترین مربی دنیا تفکراتش همسو نباشد. این موضوع بحث شخصی و سلیقه‌ای نیست.

در جلسه کمیته فنی در مورد گزینه‌های پیشنهادی تصمیم می‌گیریم

مرادی گفت: مربیانی که به والیبال ایران چراغ سبز نشان دادند قرار است در کمیته فنی مورد بررسی قرار بگیرند و در مورد آن‌ها تصمیم‌گیری کنیم. زمانی که آلکنو به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شد، در جلسه کمیته فنی همه اعضا او را انتخاب کردند. بعد از اینکه آلکنو در المپیک نتیجه نگرفت همین افراد که الان به عنوان نامزد برای ریاست فدراسیون ثبت نام کردند و آن زمان در کمیته فنی بودند و انتخاب آلکنو را امضا کرده بودند، شروع به انتقاد کردند.

نایب‌رئیس فدراسیون والیبال در مورد گزینه‌های پیشنهادی گفت: آنتیگا جواب منفی به فدراسیون والیبال داد. توتولو هم که جز گزینه‌های ما برای سرمربیگری نیست و اگر قرار باشد به ایران بیاید باید با در کنار فردی مثل آلکنو باشد.

داورزنی بازنشسته نیست و وزارت ورزش این موضوع را تأیید کرده است

نایب‌رئیس فدراسیون والیبال در مورد انتخابات فدراسیون گفت: اواخر آبان ماه دوره چهارساله داورزنی به پایان می‌رسد و او هم مثل بقیه نامزدها می‌تواند در انتخابات شرکت کند. برخی می‌گویند او بازنشسته است، در صورتی داورزنی بازنشسته نیست و این موضوع را وزارت ورزش در کمیسیون تأیید صلاحیت‌های فنی تأیید کردند. او به لحاظ سنی چند سال مانده تا بازنشسته شود و می‌تواند در انتخابات شرکت کند.

چراغ سبز ۵ سرمربی مطرح جهان به حضور در تیم ملی والیبال ایران

برخی افراد تنها صندلی مدیریت را می‌بینند و به جای ارائه برنامه تخریب می‌کنند

وی خاطرنشان کرد: برای اداره یک فدراسیون مهمترین عنصر مدیریت است و من تعجب می‌کنم از دوستان والیبالی که گاهی اوقات اسیر صحبت‌هایی می‌شوند که فقط ظاهر پسندیده‌ای دارند، اما در باطن محلی از اعراب ندارد. چطور ممکن است یک نفر حتی بدون یک روز سابقه مدیریت، مدعی ریاست فدراسیون والیبال است. برخی افراد تنها صندلی مدیریت را می‌بینند و تنها به دنبال تخریب هستند و برنامه‌ای ارائه نمی‌دهند. زمانی که «هاولانژ» به فدراسیون فوتبال آمد، این رشته هیچ جای ورزش دنیا نبود. او ۳۲ سال به عنوان رئیس فیفا حکومت کرد و زمانی که فیفا را ترک کرد، این مجموعه به یک غول اقتصادی تبدیل شده بود. این موفقیت نتیجه مدیریت هاولانژ بود، در صورتی که او یک روز هم فوتبال بازی نکرده و عضو تیم شنای برزیل بود.

داورزنی مقابل تمامی انتقادها و ناسزاها مقاومت کرد

مرادی در مورد صعود والیبال به المپیک اظهارداشت: ما شانس حضور شایسته در المپیک را از دست داده‌ایم و این یک واقعیت است. ما در انتخابی المپیک خوب نبود و انتقادهای زیادی به سرمربی ما شد. روزی نبود که اهالی والیبال به داورزنی فشار می‌آوردند مبنی بر اینکه کادرفنی را تغییر دهد. با این حال داورزنی تا روزهای پایانی هم مقابل تمامی انتقادها و ناسزاها مقاومت کرد. چون هدف این بود که با مربی ایرانی به المپیک برسیم. اما کادرفنی جواب نگرفت و عطایی هم تصمیم گرفت استعفا بدهد. کار برای ما دشوار است اما نشدنی نیست.