چهار کشتی دیگر حامل غلات از بنادر اوکراین خارج شدند

چهار کشتی دیگر حامل غلات از بنادر اوکراین خارج شدند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، در راستای توافقنامه چهارجانبه صادرات غلات اوکراین، چهار کشتی حامل غلات بنادر دریای سیاه در این کشور را ترک کردند.

مقامات اوکراین و ترکیه اعلام کردند که چهار کشتی حامل مواد غذایی اوکراینی روز یکشنبه از بنادر دریای سیاه اوکراین به حرکت درآمدند. این اقدام به عنوان بخشی از توافقی برای رفع انسداد صادرات دریایی اوکراین صورت می گیرد.

خبرگزاری رویترز نوشت: یک مقام بنادر دریایی اوکراین در پیامی فیس بوک اعلام کرد که چهار کشتی مذکور تقریباً حامل ۱۷۰ هزار تن ذرت و سایر مواد غذایی بودند.

«الکساندر کوباکوف» وزیر زیرساخت اوکراین نیز در پیامی در حساب کاربری فیس بوک خود نوشت: روز شنبه برای اولین بار از زمان آغاز جنگ در ماه فوریه، یک کشتی با پرچم خارجی به منظور بارگیری غلات وارد اوکراین شد. در پیام این مقام دولت اوکراین آمده است که به تدریج به سمت افزایش حجم صادرات غلات می رویم و قصد داریم در آینده نزدیک از توانایی بنادر برای جابجایی حداقل ۱۰۰ کشتی در ماه اطمینان حاصل کنیم.

پیشتر توافقنامه چهارجانبه صادرات غلات اوکراین با مشارکت نمایندگانی از روسیه، ترکیه، سازمان ملل و اوکراین در مراسمی در شهر استانبول به امضا رسید. صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه از بنادر اودسا، چورنومورسک و یوژنی تضمین شده است.

راشا تودی در این خصوص اضافه کرد: توافقنامه به مدت ۱۲۰ روز معتبر بوده و امکان تمدید برای مدت زمان بیشتری را هم دارد.

منبع : مهر