کشتی نیاز به همدلی و وفاق دارد/ همه در چرخه انتخابی دیده شدند

کشتی نیاز به همدلی و وفاق دارد/ همه در چرخه انتخابی دیده شدند

به گزارش خبرگزاری مهر، علی محمدی ملی پوش اسبق تیم ملی و مدیر فنی تیم‌های ملی کشتی فرنگی در گفتگو با سایت فدراسیون کشتی به چگونگی حضورش در فدراسیون، چرخه انتخابی تیم ملی، مسابقات انجام شده و برنامه‌های پیش رو واکنش نشان داد و گفت: شاید کمتر کسی از این موضوع خبر داشت اما هم آقای دبیر و هم آقای سوریان پیگیر بودند که بنده در فدراسیون کشتی حضور داشته باشم و گوشه‌ای از کار را بگیرم. اما واقعاً به خاطر حضورم در شورای شهر شهریار و مشغله‌ی بسیار بالای کاری و تعهدی که به مردم داشتم، نتوانستم دعوت این عزیزان را لبیک بگویم. بهرحال با توجه به اینک باید دین خود را به عنوان عضو کوچکی از جامعه کشتی کشور به کشتی ورزش اول و ملی ادا می‌کردم تصمیم گرفتم در این دوره از انتخابات شورای شهر شرکت نکنم و در خدمت فدراسیون و کشتی کشور باشم.

وی افزود: من در مسابقات قهرمانی کشور زاهدان حضور نداشتم اما پیگیر نتایج آن بودم و در رقابت‌های انتخابی جام تختی در تهران نیز کشتی‌ها را از نزدیک دیدم. به نظرم سطح مسابقات زاهدان با توجه به اینکه مرحله اول و اصلی چرخه بود بالاتر از سطح مسابقات انتخابی جام تختی بود و با توجه به سهمیه‌هایی که به استان‌ها داده شد و حضور حداکثری کشتی گیران، فکر نمی‌کنم که کسی جا مانده باشد و تمام کسانی که در کشتی فرنگی کشور مدعی بودند در این رقابت‌ها به میدان رفتند.

مدیر تیم‌های ملی کشتی فرنگی تصریح کرد: این بهترین نوع چرخه بوده که تا به حال انجام شده و هر آنچه که بیرون بودند به من زنگ زدند و خواستار سهمیه بودند و ما هم با هماهنگی فدراسیون این فرصت را به همه دادیم تا بیایند و شانس خود را امتحان کنند و به نظرم این کار جای هیچ حرف و حدیثی باقی نمی‌گذارد ولی اعتقاد دارم که کارشناسان کشتی نیز باید در این مورد نظر بدهند. البته جام تختی به نوعی مرحله‌ی نهایی چرخه محسوب می‌شود و در آنجا تقریباً شاکله‌ی تیم‌های کشتی فرنگی ما برای حضور در رقابت‌های قهرمانی آسیا در مغولستان، بازی‌های آسیایی هانگژو چین و رقابت‌های جهانی صربستان مشخص می‌شود.

وی ادامه داد: واقعیت این است که نفرات مطرح جدیدی به آن صورت اضافه نشدند و در واقع در پنج یا شش ماه هم نمی‌شود که یک پدیده در کشتی ظاهر شود.

محمدی تصریح کرد: نفرات ما برای حضور در رقابت‌های جام تختی در دو مرحله اول و دوم چرخه‌ی انتخابی مسابقات سال ۲۰۲۲ مشخص شده‌اند که شامل سه نفر برتر قهرمانی کشور، سه نفر برتر انتخابی جام تختی، تیم‌های ملی کشتی جوانان، امید و نیروهای مسلح هستند و هیچ سهمیه ی دیگری نخواهیم داد چراکه اعتقاد داریم تمامی ظرفیت کشتی فرنگی کشور به جز ۷ مدال آوری که معاف هستند، در این مسابقات به میدان خواهند رفت. البته باید در جام تختی منتظر شگفتی‌ها باشیم چراکه سهمیه‌ای که به تیم‌های ملی جوانان و امید داده شده است و ظرفیت‌های خوبی که در این تیم‌ها وجود دارد این نوید را می‌دهد که چهره‌های جدیدی به تیم ملی بزرگسالان معرفی شوند.

عضو اسبق تیم ملی کشتی فرنگی اظهار داشت: محمد آقا کار خودشان را خوب انجام داده‌اند و تیم ملی بزرگسالان با ایشان نتایج فوق العاده ای را کسب کرده که به امید خدا این نتایج دوباره تکرار خواهد شد. بنده هم در کنار ایشان هر کمکی که لازم باشد انجام می‌دهم و امیدوارم بتوانم آن همدلی لازم را بین تیم‌های جوانان و بزرگسالان به وجود آورم تا در نهایت روند جوانگرایی و داشتند چندین کشتی گیر مطرح در یک وزن به شکل خوبی اجرا شود.

محمدی در مورد برگزاری رقابت‌های قهرمانی کشور جوانان که دیروز در تهران به پایان رسید گفت: بنده از نزدیک شاهد این مسابقات بودم، حدود ۴۰۰ کشتی گیر در این رقابت‌ها حضور داشتند و دلیل حضور بالای کشتی گیران این بود که ما سهمیه اضافی به استان‌ها دادیم که همه ظرفیت‌ها بتوانند در این رقابت‌ها حضور داشته باشند.

وی ادامه داد: کیفیت کار جوانان با توجه به رده‌ای که در آن کشتی می‌گیرند انصافاً خوب بود، البته نسبت به شرایط سنی خودشان ضعف‌هایی هم دارند که طبیعی است و من آینده‌ی خوبی را برای کشتی فرنگی کشور متصور هستم. اینکه استان خوزستان بازگشت خوبی نسبت به سال‌های گذشته داشت و استان‌های مازندران، قم، گیلان، فارس و لرستان با همت و زحمات مربیان سازنده در جمع تیم‌های مطرح قرار گرفتند نوید بخش خوبی برای کل کشتی ایران است.

محمدی در مورد برنامه‌هایش در پست جدید گفت: شرح وظایف مدیر تیم‌های ملی مشخص است، اصلی ترین کار بنده تعامل بین سرمربی‌های رده‌های سنی با یکدیگر و در میان گذاشتن مسائل و مشکلات آنها فدراسیون و در نهایت تصمیم گیری در مورد این موضوعات است.

وی افزود: اما تمام هدف ایجاد همدلی بین جامعه‌ی کشتی کشور خصوصاً قهرمانان گرانقدر و مربیان سازنده است، به نظرم مدتی بود که این همدلی کم شده بود و این اواخر نیز که حاشیه‌هایی نیز در این مورد پیش آمد، بنده آمده‌ام که این همدلی‌ها را بیشتر کنم.

مدیر فنی تیم‌های ملی کشتی فرنگی تصریح کرد: موردی که همه ما باید در نظر داشته باشیم این است که کشتی یک ورزش پهلوانی است و انتظار و نگاه مردم از ما نیز نسبت به سایر ورزش‌ها فرق می‌کند. اگر بتوانیم وفاق را بیشتر کنیم کار بزرگی انجام داده‌ایم، و این چیزی است که در کشتی الان کمرنگ شده است.

محمدی گفت: امیدوارم دوستی و رفاقت و محبتی که در قدیم بوده و الان کم رنگ تر شده امیدوارم بیشتر شوم تمام هم و غم ما بعنوان عضو کوچکی از جامعه‌ی بزرگ کشتی باید این باشد که کشتی گیران ما در بازی‌های آسیایی، جهانی و المپیک افتخارآفرین باشند و این مستلزم این است که همه مربیان سازنده و قهرمانان خوب المپیک و جهان با هم همدل شوند و به کشتی ادای دین داشته و کمک کنند. من هم بعنوان برادر کوچک‌تر نماینده این عزیزان هستم که امروز در جایگاهی هستم که به کشتی کمک کنم و قطعاً بنده نیز به دنبال همین هدفی هستم که این بزرگواران نیز دارند.

محمدی گفت: برای اینکه بتوانیم افتخارات بدست آمده در رده‌ی بزرگسالان را تکرار کنیم، حتماً باید به فکر رده‌های پایه باشیم و من در این زمینه صحبت‌های مختلفی را با سرمربیان رده‌های سنی داشته‌ام و دیدگاه‌ها مشترک است.

وی ادامه داد: هر رده‌ای خواسته‌های خودش را دارد و بنده هم آمده‌ام که کمک کنم و مسائل و مشکلات آنها را از طریق فدراسیون کشتی پیگیری کنم و آنها نیز باید به واسطه بنده با فدراسیون هماهنگ باشند. در اصل شرط موفقیت کشتی بزرگسالان ما، عملکرد خوب رده‌های پایه است و ما هرچقدر بهتر در این رده‌ها کار کنیم نتیجه بهتری را در بزرگسالان خواهیم گرفت.

قهرمان کشتی فرنگی آسیا تصریح کرد: در مسابقات جوانان قهرمانی کشور نفرات خوبی به عنوان قهرمانی رسیدند که شایستگی این را دارند که در تیم بزرگسالان نیز حضور داشته باشند.

وی ادامه داد: نفراتی همچون ایمان محمدی، دانیال سهرابی، امیر عبدی و … نمایش خوبی در رقابت‌های قهرمانی کشور داشتند و قطعاً می‌خواهند در رقابت‌های آسیایی و جهانی این رشته به میدان بروند.

محمدی تصریح کرد: این نفرات از چرخه‌ی انتخابی تیم ملی بزرگسالان به دلیل حضور در تیم جوانان بیرون مانده‌اند اما ما باید به فکر المپیک پاریس باشیم و همانطور که مانند گذشته بسیاری از قهرمانان خوب ما مانند حمید سوریان، قاسم رضایی، سعید عبدولی، امیر علی اکبری و … پس از قهرمانی در رده‌ی سنی جوانان به تیم بزرگسالان آمدند، باید از این ظرفیت بالقوه استفاده شود.

وی ادامه داد: این موضوع را به فدراسیون و کادر فنی پیشنهاد می‌دهم که اگر این کشتی گیران در رقابت‌های جهانی جوانان پیش رو به مدال طلا دست یافتند در اولویت قرار بگیرند، چرا که کسب مدال طلا بسیار مهم است و با توجه به اینکه ما باید دو تیم ملی را به رقابت‌های بازی‌های آسیایی و قهرمانی جهان اعزام کنیم، می‌توانیم در صورت موفقیت جوانان، در صورت نیاز از این پتانسیل نیز نهایت استفاده را ببریم.

مدیر تیم‌های ملی اظهار داشت: البته موضوع دیگری که باید مدنظر باشد این است که روند آمادگی جسمانی و فنی کشتی گیران در اردوها نیز باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد و اگر کشتی گیری از آمادگی لازم برخوردار نبود و یا با مصدومیت روبرو بود، باید نفرات دیگر را جایگزین کنیم، چراکه نباید مسائل ملی را فدای مسائل شخصی کنیم و ما این استثناها را هم داریم.

محمدی در پایان خاطرنشان کرد: ما المپیک پاریس را در پیش رو داریم و فاکتور سنی برای ما بسیار مهم است البته بسیاری از نفرات تیم بزرگسالان ما جوان هستند و سن و سال زیادی ندارند، منتهی منتظر حضور عملکرد خوب چهره‌های جوانان در جام تختی هستیم چراکه حضور نفرات جوان در اردوهای تیم بزرگسالان و تمرین با آنها و محک خوردن آنها در رقابت‌های بین المللی مختلف می‌تواند به موفقیت تیم ما در المپیک پاریس کمک بسیار فراوانی بکند اما تمامی اینها که گفتم شرطش آن است که بتوانیم تعامل لازم را برقرار کنیم و تمامی هم و غم و سعی و تلاش من بر این است که همدلی را در جامعه‌ی کشتی فرنگی کشور خوب بکنم، در حال حاضر کشتی ما از داخل دچار حاشیه‌ها شده و ما باید رفته رفته این حاشیه را کم کنیم اما معتقدم که این موارد صد در صد سفر نمی‌شود.

منبع : مهر