کندی هسته معاملات عمدی نیست/ امنیت کامل در معاملات آنلاین بورس

کندی هسته معاملات عمدی نیست/ امنیت کامل در معاملات آنلاین بورس

به گزارش خبرنگار مهر، حامد سنجری رئیس مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه در نشست خبری با رسانه‌ها گفت: از سال ۹۵ تا به امروز تنها ۲ بار هک شده ایم و یک بار سایت‌های صندوق‌های سرمایه گذاری بوده و یکی نیز در سال ۹۹ در بورس تهران بود.

حامد سنجری با بیان اینکه کارگزاری آگاه در سال ۹۹ هک نشد و دو دیتا سنتر آن دچار سوختگی قطع برق شد و هیچ گونه قطعی صورت نگرفت.

سنجری افزود: در حوزه فناوری اطلاعات ap هایی که در اختیار بقیه قرار می‌گیرد از لحاظ امنیتی از فیلتر بازار سرمایه می‌گذرد وکاملاً با مرکز پدافند غیر عامل و معاونت اطلاعات و فناوری رئیس جمهوری در ارتباط هستیم.

سنجری با بیان اینکه کرال شدن یک سایت مشکل امنیتی نیست و با کرال کردن تنها اطلاعات آن کپی می‌شود، کرال کردن تنها زمانی امنیتی می‌شود که سیستم سایت با کرال زیاد مسدود شود که بلافاصله آی پی‌ها مسدود می‌شود که این قاعده در سایت بورس تهران و کدال وجود دارد. هر شرکت کارگزاری برای معاملات باید ابتدا مورد تأیید اکتا قرار گرفته و سپس مرکز مکنا بازار سرمایه آن را تأیید کند، درز اطلاعات معاملات فعلاً به صورت قانونی منعی ندارد و ارائه دیتا روزانه به هیچ وجه هک نبوده و توسط کارگزاری‌ها ارائه می‌شود.

سنجری در پاسخ به سوال مهر درباره فروش دیتا در فضای بازار و قانونی بودن آن گفت: کرال کردن اطلاعات از کدال یا سامانه سایت سازمان بورس تا زمانی که منجر به شباهت به هک نباشد منعی ندارد اما پردازش اطلاعات باید توسط شرکت‌های مجوزدار انجام شود و الان برخی از شرکت‌ها غیرقانونی این کار را انجام دهند، نکته مهم این است که پردازش جمعی اطلاعات معاملات تخلف نبوده اما پردازش اطلاعات فردی معامله گرها تخلف است.

سنجری در پاسخ به سوال دیگر مهر درباره کندی معاملات در برخی از روزهای معاملات سال ۹۹ گفت: هسته معاملات همواره یکی بوده و عمدی بودن کندی آن ممکن نیست زیرا کندی باید دسته جمعی باشد و هسته معاملات اگر از کار هم بیفتد برای همه کارگزاری‌ها است.

سنجری در پاسخ به سوال مهر درباره وارد کردن هسته معاملات جدید از شرکت فرانسوی گفت: سامانه جدیدی وارد نشده و همان هسته سال ۹۵ بوده اما به قدری بومی سازی شده که این هسته معاملات کاملاً ایرانیزه شده است.