۵۰ درصد گیلانیان دُز اول واکسن کرونا را دریافت کرده اند

۵۰ درصد گیلانیان دُز اول واکسن کرونا را دریافت کرده اند

انوش دهنادی مقدم در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به آخرین وضعیت کرونا در استان گیلان، اظهار کرد: هم اکنون استان گیلان در شیب نزولی موج پنجم کرونا است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۴۵۹ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان گیلان بستری هستند، افزود: با وجود کاهش بستری‌های روزانه کرونایی اما همچنان در شبانه روز گذشته شاهد پذیرش ۸۳ بیمار جدید در مراکز درمانی استان گیلان بودیم.

معاون درمانی علوم پزشکی گیلان در ادامه با اشاره به جهش‌های جدید کرونا در نقاط مختلف جهان، تأکید کرد: تنها راهکار مقابله و پیشگیری از ابتلاء و انتقال ویروس کرونا رعایت کامل و جدی شیوه نامه‌های بهداشتی است.

وی با بیان اینکه بر اساس جهش‌ها جدید ویروس کرونا برای ایجاد ایمنی در سطح جامعه باید ۸۰ درصد جمعیت واکسینه شوند، افزود: بنابراین تا زمانی که این حد نصاب و استاندارد در واکسیناسیون عمومی نرسیدم باید شیوه نامه‌ها رعایت شود.

دهنادی مقدم با اشاره به وضعیت واکسیناسیون در استان گیلان، گفت: در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد گیلانیان دُز اول و بیش از ۲۵ درصد آنها نیز دُز دوم را دریافت کرده‌اند.

وی ادامه داد: با توجه به این هنوز به استاندارد واکسیناسیون عمومی نرسیده‌ایم احتمال ورود به خیز ششم کرونا وجود دارد.

معاون درمانی علوم پزشکی گیلان با اشاره به افزایش دوباره مسافرت‌ها به استان اشاره و آن را خطری برای اوج گیری دوباره کرونا دانست و اضافه کرد: سابقه نشان داده افزایش مسافرت‌های به استان گیلان زمینه را برای افزایش موارد کرونا مثبت و تعداد بستری‌ها بعد از یک هفته را فراهم می‌کند.

وی تأکید کرد: شهروندان گیلانی باید با جدیت پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند زیرا هر گونه سهل انگاری و عادی انگاری نسبت به کرونا می‌تواند عواقب وخیمی به دنبال داشته باشد.

دهنادی مقدم همچنین اضافه کرد: خوشبختانه تا کنون سویه جدیدی از کرونا در استان گیلان مشاهده نشده است.

منبع : مهر