11 نکته برای خرید گوشی آیفون دست دوم

11 نکته برای خرید گوشی آیفون دست دوم

در این مقاله به شما 11 نکتۀ مهم و اصلی از خرید گوشی آیفون دست دوم را خواهیم گفت. شما با رعایت این 11 نکته می‌توانید با خیال راحت نسبت به خرید یک گوشی اپل دست دو، اقدام کنید.

11 نکته برای خرید گوشی آیفون دست دوم

خرید گوشی آیفون دست دوم نیاز به دقت به نکات مهمی است که شاید همۀ آن‌ها با هم به خاطرتان نباشد و یا حتی برخی از آن‌ها را ندانید. در این مقاله تمامیِ نکات مهم و قابل استفاده را در قالب 6 نکتۀ اصلی و چند نکتۀ تکمیلی جمع‌آوری کردیم. شما می‌توانید با استفاده از این نکات از ضررهای مالی احتمالی هنگام خرید گوشی موبایل آیفون جلوگیری کنید و خریدی مطمئن را تجربه کنید.

نکتۀ اول: ظاهر گوشی موبایل آیفون را وارسی کنید

این روزها ممکن است شما برای صرف انرژی و وقت کمتر نسبت به خرید گوشی آیفون دست دوم اقدام کنید با وجود اینکه که حتی یک دفعه هم آن را ندیده‌اید. این کار حتی برای یک گوشی اپل نو نیز عاقلانه نیست. قبل از هر نوع بررسی دیگر، قدم اول آن است که گوشی موبایل آیفون را در دست بگیرید و هم به شکل کلی و هم نسبتاً جزئی اصطلاحاً «نگاه خریدارانه»‌ای به آن بیندازید. همانطور که می‌دانید انواع مختلفی از موبایل اپل وجود دارند که شکل و اندازۀ آن‌ها نیز متنوع است. برخی از انواع گوشی موبایل آیفون با ضخامتی نسبی دارای لبه‌های تقریباً تیز با سطحی صاف هستند. با دقت به این سطوح نگاه کنید تا از نبود خراشیدگی، شکستگی، رنگ‌رفتگی یا له‌شدگی آن‌ها اطمینان کامل حاصل کنید.

دسته‌ای دیگر از انواع گوشی اپل هستند که دارای لبه‌های گرد و نسبتاً کروی هستند. طبیعی است که میزان شکستگی‌های این نوع در مقایسه با نوع قبلی که ذکر شد، کمتر باشد. ولی از احتمال رنگ‌رفتگی و له‌شدگی‌های جزئی یا شدید نیز نمی‌توان چشم‌پوشی کرد.

به طور کلی اگر قصد خرید گوشی آیفون را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که حتی اگر به دنبال نوع دست دوم آن هستید، آن تلفنی را خریداری کنید که در وضعیت فیزیکی بهتری قرار دارد. این موضوع هم در روحیۀ شما تأثیر مثبتی خواهد داشت و هم در روحیۀ اطرافیان شما که شما را در حال استفادۀ آن می‌بینند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که زیبایی را بر کاربرد ارجح‌تر بدانید چرا که در تقریباً اکثریت انواع گوشی اپل دست دوم، کارکرد مناسبی را خواهید یافت، اما زیبایی را نه. بهتر است برای خرید گوشی آیفون کارکرده، آن نوعی را انتخاب کنید که تقریباً نو به‌نظر برسد. اصطلاحاً به آن گفته می‌شود: «در حد نو». این مدل‌ها معمولاً در دسترس کاربرانی بوده‌اند که صرفاً در پی بررسی کاربردها و ویژگی‌های مدل جدید بوده‌اند و یا آن دسته از کاربران گوشی موبایل آیفون که به دلیل ضرورتی، مجبور به فروش دستگاه خود شده‌اند. این‌گونه خیالتان می‌تواند از برخی نکات دیگر نیز راحت باشد.

شاید در میان انواعی از مدل‌های گوشی موبایل آیفون، به تلفنی برخورد کنید که صفحۀ تاچ‌اسکرین آن در بخشی یا در چند قسمتِ آن شکسته شده باشد. پیشنهاد کلی ما این است که به سراغ خرید این نوع از گوشی اپل نروید. این پیشنهاد دلایل مختلفی دارد، ازجمله:

شما را وادار به هزینۀ دوباره برای تعمیر تاچ‌اسکرین و تعویض آن می‌کند.

اگر قصد تعمیر آن را نیز نداشته باشید، ممکن است با یک ضربۀ بعدی، آن گوشی موبایل آیفون به‌طور کلی از کار بیفتد.

حتی اگر با هزینۀ تعویض اسکرین مشکلی نداشته باشید، این آسیب‌ها ممکن است صرفاً ظاهری به نظر برسند و آسیب‌های جدی‌تری به خود دستگاه رسیده باشد که پس از تعویض اسکرین متوجه آن خواهید شد. و این یعنی هزینۀ چندباره.

نکتۀ دوم: گوشی موبایل آیفون تقلبی نخرید

شاید عنوان این نکته بیش از آن‌که آموزشی به‌نظر برسد، دستوری باشد ولی در هر صورت از اهمیت آن نمی‌کاهد. حال احتمالاً با خود می‌گویید که «چگونه گوشی اپل تقلبی نخرم؟». با ما همراه باشید.

رسیدگی به این موضوع شاید خود به تنهایی در چندین مقاله مورد بحث و گفتگو باشد. اما سعی کرده‌ایم تا اصلی‌ترین  و معتبرترین روش آن را برای شما بازگو کنیم. برای بررسی این نکته در زمان خرید گوشی آیفون کافی است به آدرس اینترنتی زیر بروید:

https://checkcoverage.apple.com/

با ورود به این صفحه، خواهید دید که بایستی شماره سریال گوشی اپل مورد نظر را در قسمت مربوطه وارد کنید. برای دسترسی به شماره سریال بایستی مراحل زیر را به ترتیب پیش بروید:

ابتدا به بخش تنظیمات(setting) بروید.

در میان گزینه‌ها، گزینۀ General را بزنید.

در این بخش به روی گزینۀ About بیایید و وارد آن شوید.

در میان اطلاعات این بخش، مورد Serial Number را پیدا کنید.

پس از دریافت شماره سریال گوشی موبایل آیفون مورد نظر، آن را در قسمت مربوطۀ سایت وارد کنید. بعد از واردکردن کد امنیتی و انتخاب گزینۀ «Continue» وضعیت گوشی اپل در صفحه ظاهر می‌شود.

نکات ریز و درشت دیگری نیز برای تشخیص اصل یا فیک‌بودن در زمان خرید گوشی آیفون دست دوم وجود دارند که برخی از آن‌ها شامل موارد زیر می‌باشند:

به‌ نوشتار قاب پشتی دستگاه نگاه کنید. مطمئن شوید که در آنجا نوشته شده باشد: «Designed by Apple in California»
و به املای صحیح این عبارت نیز دقت کنید چرا که برای سو استفاده از خطای دید، ممکن است املای آن را به شکل ماهرانه‌ای تغییر داده باشند.

به لوگوی اپل در پشت گوشی موبایل آیفون دقت کنید. این لوگو بایستی کاملاً با کیفیت و در جای متناسبی باشد. برخی از انواع گوشی اپل فیک ممکن است تغییری واقعی اما کمی ریز در جای قرارگرفتن لوگوی اپل قرار داده باشند.

نکتۀ سوم: مطمئن شوید که گوشی اپل شما لاک‌شده نباشد

مراقب باشید که در زمان خرید گوشی آیفون، به شما نوع لاک‌شدۀ آن را نفروشند. در صورت لاک‌بودن گوشی اپل، می‌توان به سرقتی‌بودنِ آن نیز شک کرد. البته احتمال دارد که فروشنده دلیل آن‌را بر این موضوع توضیح دهد که به‌دلیل دست دوم‌بودن، این گوشی لاک شده است. بهتر است آن را آنلاک و سپس خریداری کنید چراکه نخواهید توانست از برخی از امکانات آن استفاده کنید.

نکتۀ چهارم: دقت کنید که گوشی اپل قبلاً توسط آب صدمه ندیده باشد

خیس‌شدن و صدمه‌دیدن گوشی حتی اگر گوشی موبایل آیفون دارای گارانتی باشد، تحت پوشش گارانتی نخواهد بود. از این لحاظ، حتماً بررسی کنید که گوشی اپل هیچ آسیب و صدمه‌ای از این نظر ندیده باشد. در صورتی که شیوۀ این کار را نمی‌دانید، بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید. این کار در مورد انواع مختلف آیفون شاید کمی متفاوت باشد، برای همین بد نیست کار را به کاردان بسپارید.

در صورت وجود هرگونه آسیب و صدمه در گوشی موبایل آیفون شما این امکان را دارید تا در هرجایی از تهران که هستید، نسبت به تعمیر گوشی خود اقدام کنید. برای این کار کافی است تا با کارشناسان موبایل‌کمک تماس حاصل کنید و آن‌ها با اعلام هزینه و زمان تعمیر گوشی شما را توسط پیک دریافت و در کمتر از یک ساعت، آن را به صورت کاملاً سالم و تعمیرشده تحویل بگیرید.

نکتۀ پنجم: بررسی دوربین گوشی موبایل  آیفون

یادتان باشد که خرید گوشی آیفون را بدون چک‌کردن دوربین آن به سرانجام نرسانید. حتماً هم از نظر فیزیکی و هم از نظر نرم‌افزاری به بررسی آن بپردازید. مطمئن شوید که تمامی عکس‌هایی که با آن می‌گیرید راضی‌کننده باشند و از کیفیت مشخصه برخوردار باشند. همچنین از کیفیت فیلم‌برداریِ آن نیز اطمینان کامل حاصل کنید تا تصاویر از شارپ‌بودن و کیفیت مورد قبول خود برخوردار باشند.

نکتۀ ششم: باتری گوشی اپل را تحت‌نظر بگیرید

نکتۀ مهمی در زمان خرید گوشی آیفون وجود دارد که شاید کمتر به آن دقت کرده باشید و آن «بررسی عمر باتری» آن است. بررسی عمر باتری راه‌های مختلفی دارد که در اینجا به سریع‌ترین نوع آن اشاره می‌کنیم. کافی است تا وایفای و بلوتوث(در صورت وجود) گوشی موبایل آیفون را روشن کنید و چند تماس برقرار کنید و کمی با آن کار کنید و سپس به میزان شارژ باتری در صفحه نگاه کنید. در صورتی که میزان شارژ باتری گوشی اپل به یک‌باره افت زیادی داشته است(3 تا 5 درصد و یا حتی بیشتر)، این نشان‌دهندۀ وجود مشکلی در باتری آن تلفن است.

بررسی نکات باقیمانده برای خرید گوشی آیفون دست دوم

در این بخش به طور خلاصه به ذکر نکات باقیمانده خواهیم پرداخت.

مطمئن شوید که تمامی عملکردهای گوشی اپل مورد نظر از جمله: وای‌فای، بلوتوث(در صورت وجود)، لوکیشن و … به خوبی کار می‌کنند.

در هنگام خرید گوشی آیفون حتماً جک هدفون آن را چک کنید که خراب یا شکسته نباشد.

حتماً پیش از خرید گوشی آیفون دست دوم، تمامی دکمه‌ها اعم از تنظیم صدا، پاور و هوم و همچنین صفحۀ لمس آن را بررسی کنید.

بدون چک‌کردن صفحه‌نمایش و مطمئن‌شدن از عدم وجود پیکسل‌های سوخته، به هیچ‌وجه اقدام به خرید گوشی آیفون دست دوم نکنید.

خوب است که پیش از خرید، با گوشی اپل تماس تلفنی برقرار کنید و از سالم‌بودن هر دو نوع اسپیکر آن اطمنیان حاصل کنید.