5 روش انتخاب بهترین وکیل در سال [1402]

5 روش انتخاب بهترین وکیل در سال [1402]

در نگاه اول انجام دادن بسیاری از امور زندگی، امری عادی به نظر می آید اما اگر کمی دقت کنید متوجه می شوید که اشتباهات جزئی می تواند در آینده به دردسرهای بزرگ تبدیل شود و یا هزینه نکردن برای انجام صحیح یک کار، ممکن است آن موضوع منجر به خسارات بزرگ و جبران ناپذیری در آینده شود. کارهایی مانند تنظیم قراردادها، طرح و پیگیری دعاوی کیفری و حقوقی، دریافت مشورت در امور مربوط به کسب و کار، معاملات و امور خانواده و خیلی مسائل دیگر که در ظاهر ساده به نظر می رسند، اما عدم دقت و آگاهی و عدم رعایت اصول و قواعد قانونی مرتبط با آن ها، می تواند عواقب سختی برای افراد به همراه داشته باشند. اینجاست که باید بگوییم با مراجعه به بهترین وکیل در کرج می توانید احتمال این عواقب را به صفر برسانید. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت وکیلچی (vakilchi.com) مراجعه کنید.

وکیل کیست؟

وکیل به شخصی گفته می‌شود که برای انجام کاری از جانب فرد حقیقی و یا حقوقی، مامور می شود و بعد از عقد قرارداد نماینده قانونی آن شخص می‌شود. در ایران و سایر کشور های جهان، کسی که قصد دارد وکیل شود باید علاوه بر داشتن تحصیلات در دانشگاه های مرتبط، مجوز های لازم را گرفته باشد و دوره های کارورزی را در کانون های وکلا گذرانده باشد. همچنین بر اساس ماده 35 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، در دادگاه ها طرفین دعوا حق دارند یک وکیل برای خود انتخاب کنند. در صورتی که شخصی قادر به انتخاب وکیل نباشد دادگاه باید برای او امکانات تعیین وکیل را فراهم کند. در لغت نامه ها هم برای معنی کلمه وکیل، عباراتی مانند نماینده، کارگزار، قیم، مدافع و … استفاده شده است، بر اساس این تعریف وکیل نایب و نماینده است و به طور کلی وکیل یعنی قانون دان، نماینده، مدافع، پیشکار.

مزایای داشتن بهترین وکیل

همانطور که افراد در هر موضوع تخصصی نیاز به مراجعه به متخصص آن کار دارند، در زمینه امور مسائل حقوقی هم افراد، بدون اطلاعات و تجربه کافی نمی توانند به تنهایی از پس آن بر بیایند و نیاز به مشورت و راهنمایی متخصصان و کارشناسان حقوقی دارند. مطمئنا داشتن یک وکیل کارکشته مزایای بسیاری دارد، که برخی از این مزایا را در اینجا برایتان ذکر کردیم:

 • صرفه جویی در زمان و هزینه و حس اطمینان و آرامش برای موکل
 • تنظیم صحیح دادخواست و شکوائیه توسط وکیل در صورت لزوم طرح دعوی
 • انتخاب سریع ترین و بهترین راه جهت حل و فصل مشکلات حقوقی
 • راهنمایی و نظارت وکیل در تنظیم صحیح قراردادها
 • جلوگیری از وقوع اشتباهاتی که باعث رد دعوی در دادگاه و عدم استماع آن در محکمه می شود
 • عدم نیاز به حضور خود موکل در بسیاری از موارد رسیدگی به پرونده
 • انجام مذاکره و کارهای لازم برای جلب رضایت شاکی یا خواهان
 • دفاع از حقوق موکل توسط وکیل و تنظیم لایحه و دفاعیه خوب با استفاده از تجریه و مهارت وکیل
 • اعتراض به رای و حکم دادگاه در زمان های مقرر و انجام اقدامات لازم برای تجدیدنظرخواهی، واخواهی و اعاده دادرسی

انواع وکالت

 • وکالت مطلق: یعنی این که شخصی بر تمام امور شخص دیگری وکالت کند (فروش یا خرید یا پرداخت هزینه خانواده)که وکیل نیازی به اجازه موکل خود ندارد.
 • وکالت مقید: مورد وکالت معین است و وکیل باید در همان مورد مشخص، عمل کند (صرفاً خرید خانه یا فروش ماشین و…) مورد وکالت باید امری باشد که به موجب قانون یا طبیعتاً در انحصار شخص نباشد و خود شخص موکل بتواند آن را انجام دهد.
images_1690979455_64ca4c7fb22a5.jpg

گونه های وکالت

 • انتخابی: در مواردی به کار می‌رود که شخص، وکیل خود را انتخاب و با عقد قرارداد وکالت از او می‌خواهد وکالتش را برای دفاع از حقش در مراجع قضایی برعهده بگیرد. 
 • تسخیری: در مواردی که دعوای کیفری جریان داشته و برخلاف ضروری بودن حضور وکیل، در دادرسی و محاکمات، به دلیل خودداری متهم از اخذ وکیل یا نداشتن توانایی مالی برای این کار، وکیلی برای دفاع از متهم وارد پرونده نشده‌ است که در این صورت با تشخیص دادگاه، از بین وکلای دادگستری یک وکیل رایگان برای او در نظر گرفته می‌شود. عنوان وکیلی که به این ترتیب وارد پرونده می‌شود، وکیل تسخیری است.
 • معاضدتی: در مواردی که افراد برای دفاع از حقوق خود در دعاوی حقوقی نیاز به وکالت داشته باشند ولی توان مالی برای انتخاب وکیل را نداشته باشند با تشخیص اداره معاضدت مرکز وکلای قوه قضاییه و کانون وکلای دادگستری، یک وکیل به صورت رایگان دفاع از حقوق شخص مُعسِر را برعهده می‌گیرد. عنوان وکیل یاد شده در این موارد، وکیل معاضدتی است.
 • اتفاقی: اگر کسی در رشته حقوق تحصیل کرده باشد اما پروانه وکالت نداشته باشد و بخواهد به صورت اتفاقی برای حل مشکلاتی که اقوام نزدیک او در مراجع قضایی دارند، با طی مراحل قانونی و پرداخت هزینه مربوط می‌تواند به این امر اقدام کند. شخصی که با این روش وکالت برای دفاع از حقوق اقوامش گرفته‌ است را وکیل اتفاقی می گویند.

کلام آخر

به طور کلی می توان گفت، در دنیای امروز با توجه به حجم زیاد قوانین و مقررات و پیچیدگی های حقوقی، داشتن وکیل، برای تجربه یک زندگی راحت تر و بهتر، امری ضروری و بدیهی به نظر می رسد. به یاد داشته باشید که نداشتن وکیل نه تنها کمکی به شما نمی کند بلکه علاوه بر هدر دادن وقت و انرژی شما، در موارد محدودی می تواند ضرر و زیان های جبران ناپذیر و پشیمانی های همیشگی را به دنبال داشته باشد. اگر شما هم از افرادی هستید که این سوال برای شما مطرح شده که وقتی خودمان می توانیم کارهای قانونی را انجام دهیم و یا مشکلاتمان را با مطالعه یا کمک از دیگران حل کنیم، چرا باید وکیل داشته باشیم؟ مطالعه این مقاله، برای اطلاع از پاسخ این سوال و دلایل نیاز به انتخاب وکیل، به شما توصیه می شود. ما در این مقاله با معرفی بهترین وکیل این امر را برایتان آسان کرده ایم. اگر نیاز به اطلاعات بیشتری در این زمینه داشتید از سایت وکیلچی (vakilchi.com) کمک بگیرید.