استاندارد دوگانه؛ اجرای زیست شبانه با دست فرمان مدیریت شهری سابق

استاندارد دوگانه؛ اجرای زیست شبانه با دست فرمان مدیریت شهری سابق

خبرگزاری مهر، گروه جامعه؛ اجرای زیست شبانه، موضوعی است که از سال ۹۷ تا به امروز حواشی زیادی را به همراه داشته و این روزها اجرای آن بار دیگر بر سر زبان‌ها افتاده است.

سال ۹۷ بود که لایحه الزام شهرداری به برنامه‌ریزی و بسترسازی و احیای زیست شبانه با ۱۴ رأی در صحن شورای شهر تهران به تصویب رسید، لایحه‌ای که به گفته موافقانش می‌توانست اقتصاد شهری و شبانه را توسعه بخشد و از طرفی به ساماندهی دست فروشان بپردازد و همچنین در شرایطی که تهران با فقر نشاط اجتماعی مواجه است می‌تواند با اجرایی کردن برنامه‌هایی نشاط اجتماعی را افزایش داده و در نتیجه آن منجر به اعتماد عمومی شود.

این طرح علاوه بر مخالفانی که در آینده و در شورای ششم پیدا کرد در همان شورای پنجم نیز با مخالفانی رو به رو بود به طوری که محسن هاشمی رئیس شورای شهر وقت با اشاره به این طرح گفت: من مخالف حضور فرزندانم در زیست شبانه هستم و بنابراین تمایل به اجرای این طرح ندارم. البته در صورتی که این مسئله در چارچوب خانواده باشد مشکل‌زا نخواهد بود.

زیست شبانه اولین انتخاب اعضای شورای شهر ششم برای بررسی

اما پس از تصویب این طرح در شورای شهر پنجم و در آستانه تشکیل شورای شهر ششم یکی از مباحثی که در همان ابتدای کار اعضای شورای شهر جدید با آن مخالفت کردند و نسبت به آن واکنش نشان دادند موضوع زیست شبانه بود.

احمد علوی عضو شورای شهر ششم در همان اولین مصاحبه‌های خود و پس از انتخاب به عنوان عضو شورای شهر نسبت به زیست شبانه واکنش نشان داد و گفت: کلیات طرح زیست شبانه مورد قبول است اما با عنوان زیست مومنانه می‌توانیم شب‌های تهران را روشن‌تر کنیم.

پس از علوی، پرویز سروری نایب رئیس شورای شهر ششم نیز گفت: طرح زیست شبانه مسئله ساده‌ای نیست و باید مورد کارشناسی قرار گیرد شورای شهر ششم اقدامی را صورت نمی‌دهد که به ضرر شهر و شهروندان باشد و هر کجا نیاز باشد زیست شبانه را اصلاح می‌کند.

منتخبان شورای شهر ششم از یک ماه قبل از آغاز دوره جدید شورای شهر نسبت به زیست شبانه واکنش‌هایی را نشان دادند و قرار بر این شد تا نقاط ضعف و قوت طرح زیست شبانه را مورد بررسی قرار دهند.

استاندارد دوگانه؛ اجرای زیست شبانه با دست فرمان مدیریت شهری سابق

ایجاد ساختارهای زیست شبانه در ۱۱۴ بوستان پایتخت

اما حالا بعد از گذشت مدت زمان زیادی از آغاز دوره جدید مدیریت شهری بار دیگر بحث زیست شبانه بر سر زبان‌ها افتاده است و قرار بر این شده تا این موضوع که با واکنش و مخالفت اعضای شورای شهر ششم مواجه بوده است پیش برود.

سعید بیگی مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران ضمن تأکید بر اهمیت موضوع زیست شبانه گفت: شهردار و شورای اسلامی شهر تهران به این موضوع ورود پیدا کرده‌اند؛ مهم‌ترین اثر زیست شبانه، تزریق شادابی و نشاط در شهر است؛ با توجه به آغاز تابستان و گرمی هوا در روز، می‌توان از خنکی هوای شب برای ایجاد سرزندگی در شهر از طریق زیست شبانه استفاده کرد.

وی با بیان اینکه اهداف زیست شبانه نباید مزاحمتی برای موضوعات دیگر ایجاد کند، افزود: اجرای زیست شبانه نیاز به پیوست اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی دارد و این موضوع تنها مربوط به شرکت ساماندهی نمی‌شود و باید بخش‌های دیگر شهرداری تهران در این باره به ما کمک کنند.

بیگی در تشریح اقدامات لازم برای فعال کردن زیست شبانه گفت: نمایشگاه‌های کوتاه مدتی توسط شرکت ساماندهی در نقاط مختلف شهر تهران در حال اجراست؛ برگزاری این نمایشگاه‌های موقت از لحاظ عدم ایجاد معضلات ترافیکی و عدم آسیب رساندن به اصناف بررسی می‌شود؛ رسته‌ای که سالیانه به شهرداری مالیات و عوارض پرداخت می‌کند نباید بخاطر بازارهای موقت دچار آسیب شود.

وی در ادامه عنوان کرد: پس از بررسی تمام شاخص‌های تخصصی، امکان ایجاد بازار یا نمایشگاه موقت طی دو تا سه ماه وجود دارد؛ عمده این بازارهای موقت در ساعات شب هم فعالیت می‌کنند و این موضوع به فعال کردن زیست شبانه کمک می‌کند همچنین ون کافه‌ها یکی دیگر از عوامل فعال کردن زیست شبانه است.

بیگی گفت: حدود ۱۱۴ بوستان در سطح شهر تهران شناسایی شدند تا مناطق ۲۲ گانه به همراه شرکت ساماندهی از ظرفیت بوستان‌ها به صورت موقتی برای ایجاد ساختارهای زیست شبانه استفاده کنند.

استاندارد دوگانه؛ اجرای زیست شبانه با دست فرمان مدیریت شهری سابق

زیست شبانه به لایحه و طرح احتیاج ندارد

اما حالا به وجود آنکه اعضای شورای شهر در ابتدای کار معتقد بودند که برای اصلاح زیست شبانه نایب رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران معتقد است که زیست شبانه احتیاجی به طرح و لایحه جدید ندارد.

علیرضا نادعلی نایب رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به زیست شبانه گفت: به اعتقاد بنده زیست چه روزانه باشد و چه شبانه اگر در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد و ضوابط و ارزش‌ها را مراعات کند هیچ تزاحمی با موارد دیگری ندارد.

وی ادامه داد: همان گونه که زیست روزانه باید در نظم قانون و چهارچوب‌ها باشد زیست شبانه نیز باید در همین راستا باشد و از همین قاعده تبعیت کند.

زیست شبانه مانند زیست روزانه با حفظ چهارچوب‌ها مورد تأیید شورای شهر قرار دارد و باید متناسب با ظرایف فرهنگ ایرانی و اسلامی باشد

نادعلی با بیان اینکه هم اکنون در بسیاری از بوستان‌های تهران جشن‌هایی توسط شهرداری تهران صورت می‌پذیرد گفت: همگی این جشن‌ها در شب برگزار می‌شوند برای مثال تعداد بسیار زیادی از کنسرت‌ها و جشنواره‌ها که در بوستان‌های شهر تهران رخ می‌دهند در شب به وقوع می‌پیوندند و در تمامی این جشن‌ها هزاران نفر از شهروندان تهرانی حضور دارند.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: زیست شبانه مانند زیست روزانه با حفظ چهارچوب‌ها مورد تأیید شورای شهر قرار دارد و باید متناسب با ظرایف فرهنگ ایرانی و اسلامی باشد.

اجرای طرح زیست شبانه با رویکرد مدیریت شهری سابق

وی در واکنش به اینکه آیا باید لایحه‌ای برای زیست شبانه به شورای شهر ارسال شود یا خیر گفت: این موضوع مسئله خاصی نیست در گذشته نیز وجود داشته و اکنون استمرار پیدا می‌کند و شورای شهر هیچ مخالفتی با زیست شبانه ندارد و اگر قرار بود مخالفتی وجود داشته باشد این زیست در یک جایی متوقف می‌شد.

نادعلی تصریح کرد: البته شب عوارض خاص خود را دارد و باید نظارت‌های مخصوص را در رویدادهای شبانه داشته باشیم و این موضوع نیازمند طرح خاصی ندارد که وارد صحنه شورای شهر شود.

آنگونه که مشخص است زیست شبانه با همان لایحه دوره پنجم در حال اجرایی شدن و پیش رفتن است و شورای شهر جدید بنایی برای اصلاح لایحه‌ای که در دوره گذشته به تصویب رسیده است ندارد و سرانجام چرایی مخالفت‌های ابتدایی اعضای شورای شهر با این طرح نیز مشخص نیست.

منبع : مهر