اعلام جدیدترین قیمت خودروهای داخلی در بازار تهران

اعلام جدیدترین قیمت خودروهای داخلی در بازار تهران

بررسی‌های میدانی از بازار خودرو نشان می‌دهد که بنیان کنونی در بازار بر پایه انتظار استوار است. خریداران اگرچه در بازار حضور دارند اما منتظر کاهش قیمت‌ها هستند و برای خرید دست نگه داشته‌اند. از آن طرف فروشندگان که معامله چندانی انجام نمی‌دهند منتظر ثبات قیمت‌ها هستند تا مصرف کنندگان به خرید ترغیب شوند.

خریداران عقب نشسته‌اند

حسین سالک یکی از خریداران که برای ارزیابی قیمت‌ها به بازار آمده بود، میگوید: قیمت‌ها در بازار خودروهای صفر بالاست و تفاوت فاحشی با قیمت کارخانه دارد. من چند مرتبه در قرعه کشی خودروسازان ثبت نام کردم اما قرعه به نام من نیفتاد.

وی افزود: از همین رو حدود یک ماه است که به دنبال خرید خودرو از بازار هستم؛ اما هر بار که به بازار می آیم اکثر فعالان بازار می‌گویند با توجه به نزدیک بودن اجرایی شدن توافق برجام و استقرار دولت جدید، منتظر کاهش قیمت‌ها بمان. امروز هم یکی از فروشندگان معتقد بود که از روز سه شنبه به بعد قیمت‌ها در بازار شکسته خواهد شد.

خرید و فروش خودروهای کارکرده هم در انتظار برای کاهش قیمت‌ها، تقریباً بدون معامله است و مردم صرفاً قیمت‌ها را ارزیابی می‌کنند.

امیرحسین علوی که قصد فروش خودروی خود را دارد، میگوید: از اوایل خرداد ماه به دنبال فروش خودروی خود هستم اما هر کسی زنگ می‌زند فقط قیمت می‌پرسد.

وی افزود: چند نفری هم قصد خرید داشتند اما در نهایت با اعلام اینکه احتمال شکسته شدن قیمت‌ها وجود دارد، از خرید منصرف شدند و خرید را به هفته‌های آتی موکول کردند.

وضعیت قیمت‌ها در بازار خودرو

بررسی وضعیت قیمت‌ها نیز حکایت از آن دارد که اگرچه معاملات خاصی در بازار صورت نمی‌گیرد اما استفاده از لفظ صعودی یا نزولی برای بازار درست نیست؛ چرا که قیمت خودروهای پرتیراژ ایران خودرو در بازار روند افزایشی و قیمت خودروهای پرتیراژ سایپا کاهش نسبی داشته است.

خودرو قیمت (تومان)
پراید ۱۳۱ (۹۹) ۱۲۲،۰۰۰،۰۰۰
پراید ۱۱۱ (۹۹) ۱۳۴،۰۰۰،۰۰۰
پراید ۱۵۱ ۱۳۷،۰۰۰،۰۰۰
تیبا ۱۳۰,۰۰۰,۰۰۰
تیبا۲ ۱۳۸,۰۰۰,۰۰۰
کوییک معمولی ۱۵۳,۰۰۰,۰۰۰
کوییک R ۱۵۹,۰۰۰,۰۰۰
ساینا ۱۴۷,۰۰۰,۰۰۰
پارس سال ۲۴۳،۰۰۰،۰۰۰
پارس دوگانه ۲۵۶،۰۰۰،۰۰۰
پارس TU5 ۲۷۳،۰۰۰،۰۰۰
سمند LX ۲۰۲،۰۰۰،۰۰۰
سمند EF7 ۲۳۲،۰۰۰،۰۰۰
سمند دوگانه سوز EF7 ۲۵۹،۰۰۰،۰۰۰
۴۰۵ SLX ۲۲۵,۰۰۰,۰۰۰
۲۰۶ تیپ ۲ ۲۱۲،۰۰۰،۰۰۰
۲۰۶ تیپ ۵ (۹۹) ۲۶۴،۰۰۰،۰۰۰
۲۰۷ صندوقدار (۹۹) ۳۹۰،۰۰۰،۰۰۰
۲۰۶ صندوقدار ۲۷۰،۰۰۰،۰۰۰
۲۰۷ دستی (سقف فلز + فرمان برقی) ۲۹۹،۰۰۰،۰۰۰
۲۰۷ دستی (پانوراما) ۳۲۲،۰۰۰،۰۰۰
۲۰۷ اتوماتیک (سقف فلز) ۳۸۵،۰۰۰،۰۰۰
۲۰۷ اتوماتیک (پانوراما) ۳۹۰،۰۰۰،۰۰۰
دنا معمولی + کروز ۲۸۶،۰۰۰،۰۰۰
دنا پلاس ۳۳۳,۰۰۰,۰۰۰
دنا پلاس توربو ۳۸۷،۰۰۰،۰۰۰
دنا پلاس توربو اتوماتیک ۴۴۰،۰۰۰،۰۰۰
هایما S5 ۶۳۸،۰۰۰،۰۰۰
هایما S7 ۶۹۳،۰۰۰،۰۰۰
هایما S7 پلاس ۷۱۳،۰۰۰،۰۰۰
جک S5 ۶۶۹،۰۰۰،۰۰۰
کارا تک کابین ۲۴۳،۰۰۰،۰۰۰
کارا دوکابین ۲۵۸،۰۰۰،۰۰۰
مزدا۳ (۹۸) ۸۷۵،۰۰۰،۰۰۰
دیگنیتی ۹۱۰،۰۰۰،۰۰۰
جک T8 ۷۹۰،۰۰۰،۰۰۰

عاقبت نامشخص صنعت خودرو

این وضعیت قیمت‌ها در بازار و تفاوت فاحش با قیمت کارخانه و البته عدم تمایل مردم به خرید، در حالیست که خودروسازان از حدود دو ماه پیش در حال رایزنی و برگزاری جلسه با نمایندگان مجلس برای آزادسازی قیمت هستند.

خودروسازان پیشنهاد کرده‌اند که شیوه قیمت گذاری خودرو آزاد شود؛ به شکلی که خودروهای عمومی (خودروهایی که عموم مردم چه در بخش کم‌درآمد و چه با درآمد متوسط جامعه استفاده می‌کنند)، با فرمول بهای تمام شده و در نظر گرفتن حداقل ۵ درصد سود با تأیید و نظارت وزارت صمت و خودروهای اختصاصی (که همان خودروهای اختصاصی یا لوکس تولید داخل هستند که مشابه خارجی هم در جامعه دارند و خودروهای نسبتاً گران‌قیمت محسوب شده و دارای مشتریان خاص هم هستند) با پیشنهاد هیئت مدیره شرکت‌ها و تأیید و نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت بر اساس شرایط عرضه و تقاضای بازار تعیین شود. همچنین از آن طرف نیز واردات خودرو بلامانع اعلام شود.

البته با توجه به عودت طرح تحول صنعت خودروی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از صحن به کمیسیون، باید منتظر ماند و دید در نهایت برای بازار خودرو کدام طرح اجرایی می‌شود.

اخبارخودرو