امکان تولید ۸۰ هزارتنی ماهی تیلاپیا طی ۳ سال

امکان تولید ۸۰ هزارتنی ماهی تیلاپیا طی ۳ سال

به گزارش خبرگزاری مهر، «سید حسین حسینی» امروز در حاشیه مراسم افتتاحیه ششمین نمایشگاه بین‌المللی شیلات، آبزیان، ماهیگیری، غذاهای دریایی و صنایع وابسته، افزود: اکنون تولید ماهی تیلاپیا را به صورت پایلوت در یزد انجام می‌دهیم که اتفاق بزرگی است که نگرانی‌هایی را در اختلاف نظر کارشناسی بوجود آورده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ‌اظهارداشت: با توجه به مدیریت در حوزه تکثیر گونه‌هایی که مهاجم و تک جنسی نیستند و برای زیست بوم مشکل ایجاد نمی‌کنند را در محیط‌های بسته و استان‌هایی که عملاً دسترسی به آب‌های آزاد ندارند، تولیدشان فرصتی برای کشور است که این امر را با جدیت دنبال می‌کنیم.

حسینی گفت: در عین حال باید افکار عمومی که با آدرس‌های غلط نگران مصرف تیلاپیا شدند را بازسازی کنیم تا بتوانیم این صنعت بزرگ را راه اندازی کنیم.

وی با بیان اینکه اکنون تولید تیلاپیای کشور اندک است افزود: واردات ما در سال ۹۶ و ۹۷ بیش از ۷۵ هزار تن بوده سال گذشته ۱۰ درصد کاهش یافت و در ۶ ماهه امسال بیش از دو تا ۳ درصد نبوده است زیرا با توجه به تعرفه عوارض گمرکی برای این آبزی در داخل کشور ایجاد شده، واردات این محصول توجیه اقتصادی ندارد.

حسینی گفت: مهمتر ازخروج ارز از کشور به دنبال تهیه ماهی ارزان به عنوان پروتئین سالم در سفره مردم هستیم که به دلیل ارزان بودن ماهی تیلاپیا می‌توانیم مردم را از این محصول بهره مند کنیم.

وی اضافه کرد: در برخی استان‌ها مصرف آبزیان بالا و در برخی استان‌ها مصرف کمی داریم که برخی مدعی هستند ماهی گران است و در دسترس نیست در صورتی که باید فرهنگ مصرف اتفاق بیفتد و می‌توان از ماهیان ارزان غذاهای لذیذ تهیه کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: آبزیان از ارزان تا گران قیمت دارد ما نمی‌توانیم شاخص آبزیان را فقط ماهی‌های دریایی قرار بدهیم بنابراین باید با ترویج و تبلیغ و فرهنگ سازی مردم را به سمت مصرف ماهی‌های ارزان سوق دهیم.

حسینی عنوان کرد: اکنون باید تلاش کنیم سی فود را جایگزین فست فودها کنیم.

وی درباره پرورش میگو گفت: تولید میگو بوشهر از ۲۶ هزار تن به ۳۸ هزار تن رسیده است در حالی که ۵۰۰ هزار هکتار از مزارع ما مانده است که فکر می‌کنم تولیداتشان به ۴۰ هزار تن برسد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: در سیستان و بلوچستان با توسعه این صنعت، تولید به نزدیک ۲ هزارو ۲۰۰ تن می‌رسد که نزدیک ۲ برابر سال گذشته خواهد بود.

حسینی ادامه داد: در گلستان هم ۳ هزار تن برداشت میگو داشتیم که بین ۴۰ تا ۵۰ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

به گفته وی، در استان هرمزگان به دلیل بروز زلزله، یک سایت ۵ هزار تنی میگو از مدار تولید خارج شد و تعدادی از مزارع نیز به دلیل بیماری از مدار خارج شده اند اما با این وجود به نظر می‌رسد که امسال نیز تولید میگو نسبت به سال گذشته تفاوت چندانی نداشته باشد.

تولیدکنندگان شیلاتی بیمه ندارند

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: شیلات بخش پرریسکی است که برای پایداری در تولیدات این بخش نیازمند بیمه هستیم زیرا اکنون اکثر پرورش دهندگان ما بیمه ندارند و یا صنعت بیمه پوشش مناسبی ندارد.

حسینی تصریح کرد: ما با کارشناس‌های بیمه وارد عمل شدیم که بیمه تخصصی منطبق با بیمه آبزیان طراحی کنیم.وی اضافه کرد: براساس خسارت‌های احصا شده، ۸ هزارتن ماهی قزل آلای ما در ۱۴ استان ازبین رفته است بنابراین وزیرجهاد کشاورزی طی نامه‌ای به مدیریت بحران وزارت کشور خسارت این بخش را پیگیری کرد.

وی اضافه کرد: پس از تأمین اعتبار خسارت پرورش دهندگان و خسارت دیدگان پرداخت می‌شود.

سوخت شناورهای صیادی دارای مجوز مشکل ندارد

رئیس سازمان شیلات ایران درباره سوخت شناورهای صیادی گفت: سوخت براساس مجوزها، قدرت موتور، روش صید طبق فرمول فائو تخصیص می‌یابد.وی افزود: شرکت پخش فراورده‌های نفتی سامانه‌ای دارد که شناورهای مجاز می‌توانند سوخت دریافت کنند و در این خصوص مشکلی نداریم.

ششمین نمایشگاه بین‌المللی شیلات، آبزیان، ماهیگیری، غذاهای دریایی و صنایع وابسته از امروز تا چهارشنبه به مدت چهار روز در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران دایر است.

منبع : مهر