انهدام ۲۶ فقره باند کلاهبرداری رایانه‌ای

انهدام ۲۶ فقره باند کلاهبرداری رایانه‌ای

به گزارش خبرگزاری مهر، سرهنگ مصطفی نوروزی اظهار داشت: با وصول پرونده‌های متعددی به پلیس فتا در یکی از استان‌های شمالی کشور با موضوع کلاهبرداری در قالب درج آگهی‌های جعلی در سایت‌های آگهی محور، موضوع به صورت ویژه در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

وی گفت: متهم پرونده با درج و انتشار آگهی‌های جعلی در قالب کار در منزل، بسته بندی، محصولات آرایشی و بهداشتی، فروش املاک و غیره اقدام به کلاهبرداری از شهروندان می کرده است.

سرهنگ نوروزی ادامه داد: با بررسی‌های تخصصی و اقدامات فنی صورت گرفته توسط کارشناسان پلیس فتا در نهایت متهمین اصلی پرونده در یکی از استان‌های شمال شرق کشور شناسایی و پس از اخذ مجوزهای قضائی دستگیر شدند.

وی گفت: متهمین دستگیر شده در بازجویی‌های صورت گرفته به کلاهبرداری با شیوه ذکر شده اعتراف کردند و در بررسی مخفیگاهشان، ادله مرتبط با پرونده شامل ۱۴ عدد سیم کارت مجرمانه، ۶۳ عدد کارت بانکی و ۳ دستگاه تلفن همراه هوشمند کشف و ضبط شد و در بررسی تجهیزات رایانه‌ای و هوشمند ایشان تعداد قریب به ۵۰۰ فقره سابقه تماس شهروندان استخراج گردید.

این مسئول سایبری با بیان اینکه تعداد پرونده‌های متشکله در این خصوص تاکنون ۱۸۰ فقره با ارزش ریالی بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال بوده است، افزود: برابر اقدامات فنی و تخصصی صورت گرفته از سوی واحدهای پلیس فتا استان‌ها، طی یک ماه اخیر تعداد ۲۶ فقره باند و مجرم حرفه‌ای فعال در زمینه کلاهبرداری رایانه‌ای در بستر بازارهای آنلاین و شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های خارجی با ارزش ریالی بیش از ۶۰۷ میلیارد ریال شناسایی و منهدم شده اند که در این رابطه ۴۴ نفر دستگیر و به مراجع قضائی معرفی گردیده اند.

رئیس مرکز مبارزه با جرایم ملی و سازمان یافته پلیس فتا در توصیه به شهروندان گفت: با توجه به استفاده مجرمین از شگرد درج آگهی‌های جعلی در بستر بازارهای آنلاین و اخذ مبالغی از شهروندان تحت عنوان بیعانه و کلاهبرداری با این شیوه، اکیداً توصیه می‌کنیم قبل از ملاقات حضوری با درج کننده آگهی و اطمینان از صحت موضوع و وجود کالا، به هیچ عنوان اقدام به واریز وجه تحت عنوان بیعانه یا پرداخت کل مبلغ کالا به حساب‌های معرفی شده ننمایند.

وی ضمن بیان سوابق متعددی از سو استفاده از شهروندان متقاضی کار در منزل یا استخدام از سوی مجرمین، از عموم مردم خواست: در صورت درخواست آگهی دهنده مبنی بر ارسال مدارک هویتی از طریق شبکه‌های اجتماعی و یا ارائه شماره کارت و حساب‌های بانکی و یا درخواست ثبت نام در سایت‌های خرید و فروش ارز دیجیتال و تقاضای خرید رمزارز، به هیچ عنوان توجه ننموده و مراتب را سریعاً از طریق سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir گزارش نمایند.

منبع : مهر