ایکس در اندونزی فیلتر می‌شود

ایکس در اندونزی فیلتر می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گیزموچاینا، پلتفرم اجتماعی ایکس در اندونزی دوباره با چالش روبرو شده است. چالش جدید مربوط به تغییر سیاست اخیر ایکس درباره انتشار محتوای هرزنگاری در پلتفرم است.

بودی آری ستیادی وزیر ارتباطات و اطلاعات اندونزی تهدید کرده اگر ایکس از قوانین هرزنگاری این کشور که در ۲۰۰۸ میلادی تصویب شده، پیروی نکند، دسترسی به پلتفرم را مسدود می کند. این قانون به شدت انتشار محتوای هرزنگاری را ممنوع می کند.

ایکس در اوایل ماه جاری به طور رسمی سیاست اجازه انتشار هرزنگاری را اعلام کرد، مشروط بر آنکه کاربران هشداری درباره محتوا به کار گیرند. وزیر ارتباطات و اطلاعات اندونزی نامه هشداری به ایکس ارسال کرده و بر عواقب احتمالی عدم پیروی از قوانین تاکید کرده است. نکته مهم آنکه طبق گزارش ها ایلان ماسک مدیر ارشد اجرایی ایکس به این گزارش ها پاسخی نداده است.

اندونزی پیش از این نیز سابقه مقابله با هرزنگاری اینترنتی را داشته است. این کشور در سال ۲۰۱۴ میلادی Vimeo را به دلیل میزبانی ویدئوهایی حاوی هرزنگاری مسدود کرد. ممنوعیت های مشابهی نیز بر Tumblr، ردیت و Imgur وضع شده است. بین ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۳ میلادی اندونزی حدود ۲ میلیون وب سایت را مسدود کرد که تصور می شد حاوی محتوای هرزنگاری هستند.

این درحالی است که سیاست جدید ایکس توجه دولتمردان در مالزی را جلب کرده و احتمالا تغییراتی احتمالی با قوانین اینترنتی سختگیرانه تر را همراه خواهد داشت.