بررسی مشکلات ناشی از سیل در استان‌های جنوبی

بررسی مشکلات ناشی از سیل در استان‌های جنوبی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه خبر سیما، علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در پایان جلسه هیات دولت در تشریح مصوبات جلسه امروز با اشاره به اینکه جلسه امروز هیات دولت به بررسی مسائل و مشکلات ناشی از سیل اخیر در استان‌های جنوبی کشور اختصاص داشت گفت: از همان ابتدای وقوع این بحران برخی از وزیران دولت به استان‌های مربوط اعزام شدند که در این راستا معاون اول رئیس جمهور طی سفر خود به استان‌های جنوبی از نزدیک در جریان مسائل مشکلات قرار گرفتند و گزارش‌ها را نیز دریافت کردند.

وی افزود: استانداران سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و فارس نیز به صورت مجازی در جلسه امروز هیات دولت شرکت کردند. ضمن اینکه مسئولان نهادهای انقلابی که متولی و همکار دولت در حل مشکلات مردم در این زمینه هستتند از جمله مسئول کمیته امداد امام خمینی (ره)، مسئول اجرایی ستاد فرمان اجرایی امام خمینی (ره) و رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در کنار رئیس ستاد مدیریت بحران کشور در این جلسه حضور داشتند. در پی اعزام وزیران به محل حادثه مشکلات ناظر بر بحث کشاورزی منطقه، دامداران، کشاورزان، مشکلات ناظر بر حوزه‌های مسکن و همچنین خانه‌های افرادی که از سیل خسارت دیدند، بحث تامین برق، تامین سوخت، تامین آب مورد بحث قرار گرفت و در همین راستا وزیر کشور گزارشی را از نیازهای استان‌های خسارت دیده از سیل ارائه دادند که استانداران نیز مسائل مربوطه را مطرح کردند تا تدابیرلازم برای حل مشکل استان‌ها به صورت اولیه در این جلسه صورت بگیرد و بعد از ارائه گزارش بنیاد مسکن و تجمیع گزارش‌های ارسال شده تصمیمات بلندمدتر اتخاذ شود.

اختصاص مبلغ اولیه ۵۰ میلیارد تومان برای هر استان درگیر سیل به صورت تنخواه

بهادری جهرمی با بیان اینکه در تصمیم گیری اولیه مبلغ ۵۰ میلیارد تومان برای هر استان به صورت تنخواه اختصاص داده شده است گفت: این مبلغ در اختیار استانداران مربوطه قرار گرفت تا در چارچوب گزارش‌های اولیه و برای موارد ضروری هزینه کنند. رئیس بنیاد مستضعفان نیز اعلام کردند که سیمان مورد نیاز برای ساخت و یا تعمیر منازلی که دچار آسیب شدند به طور رایگان در اختیار این ۴ استان قرار می‌گیرد. این بنیاد همچنین مبلغ ۱۵ میلیارد تومان را برای هر یک از این استان‌ها اختصاص دادند.

سخنگوی دولت اضافه کرد: همچنین برای تامین لوازم منزل، غذای گرم، پتو و مایحتاج ضروری از این قبیل ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و کمیته امداد اقدامات خوبی را انجام دادند. بنیاد مستضعفان اقدامات دیگری را تقبل کرد که قرار است بزودی انجام شود. هیات دولت همچنین مصوبه‌ای را برای حمایت از تامین خانه موقت، بازسازی منازل مسکونی، اصلاح یا ساخت و ساز برای هم وطنانی که دچار خسارت شدند را داشت. در همین راستا مبالغی از جمله ۱۵، ۲۰ و ۲۵ میلیون برای همین امر اختصاص یافت. مبالغی نیزبرای حل مشکل چاه‌های آب، قنوات آسیب دیده، تامین علوفه مورد نیاز برای دام ها، بذر مورد نیاز کشاورزان و دام‌های مورد نیاز برای آن دسته‌ای که دام‌های خود را از دست دادند مورد تصویب قرار گرفت که توضیح این موارد از سوی مراجع مرتبط به اطلاع مردم خواهد رسید.

بهادری جهرمی در پایان تصریح کرد: رئیس جمهور نیز دستور دادند که از همین فردا مبالغ و هزینه‌های مصوب اختصاص یابد و سازمان برنامه و بودجه با مدیریت معاون اول رئیس جمهور آن را در اختیار استان‌ها قرار دهد. همانگونه که تا پیش از این استانداران و مدیران تلاش کردند تا با سرعت از خسارات این سیل پیشگیری و هم آثار بجا مانده را برطرف نمایند تلاش خواهد شد تا شاهد کاهش هر چه بیشتر آلام ناشی از سیل باشیم.

منبع : مهر