تحلیل سرمربی تیم کشتی نوجوانان ایران از مسابقات قهرمانی کشور

تحلیل سرمربی تیم کشتی نوجوانان ایران از مسابقات قهرمانی کشور

به گزارش خبرگزاری مهر، محسن سوریان سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی جوانان در گفت و گو با روابط عمومی فدراسیون کشتی با بیان این مطلب افزود: شاهد مسابقات خوبی در سالن شهدای هفتم تیر تهران بودم و اگر بخواهم بگویم این مسابقات نسبت به سال گذشته چه تفاوتی داشت بر دو موضوع وزن کم نکردن و فنی بودن می توانم تأکید کنم.

وی ادامه داد: مشخص بود که کشتی گیران در این رقابت ها زیاد وزن کم نکرده بودند و از تمام مربیانی که به فکر سلامتی و آینده کشتی گیرانشان بودند تشکر می کنم.

سوریان تصریح کرد: در پایان رقابت ها تمامی کشتی گیران برتر را به روی باسکول بردیم تا وزن آن ها را چک کنیم که خوشبختانه نتایج رضایت بخش بود.

وی در مورد نکات فنی این رقابت ها نیز گفت: متأسفانه برخی از کشتی گیران را دیدیدم که عضلات بسیار ورزیده و قدرت بدنی بالایی داشتند و مشخص بود که خیلی زیاد روی بدنسازی کار کرده اند که به نظرم شاید توانسته باشند در رده ی سنی نوجوانان از سد حریفان خود گذشته باشند اما مطمئنا در رده ی سنی جوانان که قدرت بدنی تمامی کشتی گیران نزدیک به هم می شود، از نظر فنی افت می کنند و دیگر نمی توانند به کار خود در رده های بالاتر ادامه دهند.

سوریان در مورد برنامه های خود گفت: اردوی ما به احتمال زیاد از روز ۱۰ یا ۱۲ فروردین ماه در سیرجان برگزار می شود و ما پس از برگزاری ۲ اردو در رقابت های بین المللی جام رحیم علی آبادی و رقابت های بین المللی جام پیروزی ترکیه حاضر می شویم.

وی افزود: پس از این رقابت ها کشتی گیران ما در ۳ اردوی آماده سازی برای حضور در رقابت های قهرمانی آسیا که ۲۰ خردادماه در قرقیزستان برگزار خواهد شد، حضور خواهند یافت و پس از رقابت های آسیایی نیز ۳ اردوی آماده سازی نهایی ما برای حضور در مسابقات جهانی ترکیه که آن نیز در ۹ مردادماه انجام خواهد شد، برگزار می شود.

سوریان در مورد هدف اصلی اش در رده ی سنی نوجوانان گفت: اولین هدف این است که بتوانیم این را جا بیاندازیم که مربیان در سراسر کشور از وزن کشتی گیران خود نکاهند و بیشتر روی نکات فنی تأکید کنند و من هم در تیم ملی تمام هدفم این است که بیشتر روی نکات فنی کشتی گیران کار کنم.

وی تأکید کرد: اینکه یک کشتی گیر در اردوی تیم ملی کشتی نوجوانان بتواند راه و روش زندگی قهرمانی را یاد بگیرد و در ادامه بتواند به تیم ملی جوانان و تیم بزرگسالان اضافه شود را در دستور کار دارم و هدف نهایی همه ی ما در کشور باید این باشد که کشتی گیران ما در رقابت های المپیک و جهانی بزرگسالان صاحب مدال شوند.

سوریان در مورد قهرمانی تیمش در رقابت های جهانی سال گذشته گفت: کسب عنوان قهرمانی خوب است اما اگر هم نشد هیچ مشکلی ندارد، خواسته قلبی من این است که این نفرات بشوند به تیم های جوانان و بزرگسالان تزریق بشوند و پشتوانه تیم ملی کشتی فرنگی بشوند. اگر یک نوجوان قهرمان شود، اما نتواند در رده های دیگر حضور پیدا کند چه فایده ای دارد. مهم این است که آن ها خوب و فنی کشتی گرفتن و راه و روش رسیدن به قهرمانی در بزرگسالان را یاد بگیرند و همین برای من کفایت می کند.

وی تصریح کرد: اگر بتوانم به لطف و کمک خدا، چند کار را درست در اردوهای آتی انجام دهم به هدفم رسیده ام و آن این است که برنامه های خود را به صورت دقیق اجرا کنم و از نظر فنی بتوانم کشتی گیرانم را رشد دهم، البته بد نیست که کشتی گیران قهرمانی جهان را تجربه کنند و خوشحالی قهرمانی و مدال به آن ها انگیزه بدهد اما باید این جنبه و این ظرفیت را نیز داشته باشند که با یک مدال نوجوانان ارضا نشوند، به کار خود ادامه دهند و برای کسب مدال های المپیک و جهان در رده ی بزرگسالان تلاش کنند. بهرگونه ما کارمان را انجام می دهیم و امیدوارم که خدا نیز کمک کند تا اتفاقات خوبی برای تیم ملی کشتی فرنگی نوجوانان بیافتد.

سوریان در پایان خاطرنشان کرد: ما در تیم نوجوانان بیشتر به دنبال این هستیم که کشتی گیران چطور زندگی و چطور رفتار کنند که عمر قهرمانی طولانی داشته باشند. البته از مربیان پایه در کل کشور هم این خواهش را دارم که وزن کشتی گیران در رده ی پایه را کم نکنند و تأکیدشان بر بدنسازی و قدرت بدنی نباشد،‌ فکر نکنند که به کسب یک مدال در نوجوانان به این کشتی گیران لطف کردند بلکه اینکار خیانت در حق آن ها است و عمر ورزشی آن را کوتاه می کند.