ترخیص همه کامیون‌های دپو شده از گمرک تا پایان مهر

ترخیص همه کامیون‌های دپو شده از گمرک تا پایان مهر

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهرداد جمال ارونقی گفت: بنا به دستور دادستانی کل کشور و دادستانی عمومی و انقلاب تهران، تا پایان مهر امسال، همه کامیون‌های وارد شده زیر سه سال ساخت و دارای ثبت سفارش، پس از انجام تشریفات گمرکی با رعایت مقررات مربوطه ترخیص و از گمرکات اجرایی خارج می‌گردد.

وی ادامه داد: گمرکات مرزی، بویژه گمرک بازرگان، مکلف هستند نسبت به پذیرش حمل یکسره و ترانزیت کامیون‌های وارده بدون تخلیه آن‌ها و صرفا با رویت ثبت سفارش مربوطه را انجام دهند.

ارونقی گفت: عدم اعتبار ثبت سفارش مانع ترانزیت کامیون‌ها نمی‌شود و همه قوانین و مقررات واردات کامیون‌ها پس از اظهار کالا به گمرک، در گمرکات مقصد صورت می‌پذیرد.

وی افزود: در صورت بررسی نشدن کالا توسط کارشناس مجازی ظرف مدت چهار روز کاری، گمرکات اجرایی محل دپوی کامیون‌ها موظف هستند ضمن بررسی فوری اظهارنامه و حصول اطمینان از رعایت مقررات، نسبت به صدور پروانه الکترونیکی و ترخیص این کالا اقدام کنند.

معاون فنی گمرک اضافه کرد: در صورت نیاز به استعلام از نمایندگی‌های خدمات پس از فروش برای مدل یا سایر مشخصات کامیون ها، گمرکات اجرایی موظف به اقدام در حداکثر دو روز کاری بوده و رونوشت مکاتبات انجام شده با گمرک و نمایندگی‌های خدمات پس از فروش به همه دستگاه‌های مرتبط مثل استاندارد، محیط زیست، راهداری و … ارسال خواهد شد تا دیگر نیاز به استعلام مجدد توسط این دستگاه‌ها نباشد.

وی گفت: در اجرای ماده ۶۹ آئین نامه اجرایی قانون امور گمرکی در صورتی که حقوق ورودی بیش از میزان واقعی اظهار شده باشد به منظور اجتناب از تشکیل پرونده‌های استرداد اضافه پرداخت قبل از ترخیص کالا مراتب به اظهارکننده ابلاغ می‌شود تا اقدامات لازم برای اصلاح و کاهش حقوق ورودی صورت پذیرد؛ بدیهی است که پس از ترخیص کالا، امکان استرداد تفاوت حقوق ورودی میسر نخواهد بود.

معاون فنی گمرک تصریح کرد: براساس مصوبه جلسه سوم شهریورماه ۱۴۰۰ در دادستانی عمومی و انقلاب تهران، اخذ مجوز محیط زیست در مرحله انجام تشریفات گمرکی حذف و به پس از ترخیص در مرحله شماره گذاری موکول خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم