تفرجگاه خارزنج خلیل آباد

تفرجگاه خارزنج خلیل آباد

تفرجگاه خارزنج خلیل آباد یکی از مناطق خوش آب و هوای خراسان رضوی می باشد .جاذبه ‌های گردشگری شهرستان خلیل آباد که از آن به دیار تاکستان ‌های سرسبز یاد می ‌شود متنوع و در عین‌ حال زیبا است. وجود منابع طبیعی، کوهستانی و انواع جاذبه ‌های گردشگری همچون آبگرم معدنی، پارک جنگلی، تفرجگاه خارزنج و مناطق کوهستانی، کویری و بیابانی در کنار اماکن تاریخی و مذهبی در این خطه از استان خراسان رضوی، به‌ یقین می ‌تواند ساعات و خاطرات خوش در ذهن و یاد مسافران خلق کند.در منطقه بسيار زيبای خارزنج که در چهار كيلومتري شمال شهر خليل آباد واقع شده پراكنش درختان غير مثمر فراواني ديده مي شود و وجود جويبارهايي كه از زیر اشجار جاری است به طراوت اين تفرجگاه افزوده است.

از مهمترين خصوصيات اين منطقه سايه سار دلپذيري است كه هر روز به ويژه فصول بهار و تابستان مأمن گردشگران و طبيعت دوستان است. اين منطقه داراي سه چشمه آب گرم معدني است كه به ارتفاعات شمال شهر منتهي شده و مورد استفاده كوهنوردان قرار می گیرد. همچنین وجود آبشارها و رودخانه دائمی خارزنج این منطقه را از دیدنی ترین مناظر طبیعی شهرستان نموده است. هفت آسیاب (آسیاب آبی) در مسیر رودخانه خارزنج از دیدنیهای این منطقه است. در ارتفاعات شمال شهر خلیل آباد و در دل سیاه کوه و در آغاز راه رودخانه دائمی خارزنج، چشمه های جوشان آبگرم معدنی که مردم محلی آن را گِرمو می نامند از مکان های گردشگری منطقه است. این چشمه های جوشان از سالیان قبل با خواص بالای درمانی، التیام بخش درد و میزبان خیل عظیم ورزشکاران و گردشگران و طبیعت دوستان است.

مناطق کوهستانی این ناحیه از دو رشته ارتفاعات اصلی تشکیل‌ شده‌ اند که رشته شمالی آن به نام کوه سرخ و رشته جنوبی آن شامل کوه کمر بلند، برغو و فغان می باشند که آبگرم و خارزنج در کوه سرخ واقع شده اند. همچنین اکثر رودهایی که از ارتفاعات شمالی و حتی جنوبی سرچشمه می ‌گیرند در داخل دشت و در نزدیکی پای کوه تشکیل مخروط افکنه های کوچک و بزرگ را می ‌دهند. از سوی دیگر ششطراز که از کاشمر به ‌طرف خلیل ‌آباد و بردسکن گسترش دارد در بین راه، تپه‌ ماهورهایی را تشکیل داده که از لحاظ زیبایی در نوع خود یگانه وبی نظیرند.

تفرجگاه خارزنج خلیل آباد

جاذبه های گردشگری خلیل آباد

شهرستان خلیل آباد دارای ۸۵ اثر تاریخی شناسایی شده و یازده اثر تاریخی و چهار اثر ناملموس ثبت شده در فهرست اثار ملی است. مسجد جامع خلیل آباد از مهم ترین اثار تاریخی و چشمه های ابگرم طبیعی از جاذبه های گردشگری شهرستان خلیل آباد است.
تفرجگاه خارزنج خلیل آباد