خودروهای برقی قیمت نیکل را به رقم بی‌سابقه در 10 سال اخیر رساند

خودروهای برقی قیمت نیکل را به رقم بی‌سابقه در 10 سال اخیر رساند

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، قیمت نیکل در حالی به بالاترین رقم خود در طول یک دهه اخیر رسید که سازندگان وسایل نقلیه برقی برای تامین منابع باتری خود درپی رونق بازار این خودروها و کاهش ذخایر با مشکل مواجه هستند.

قیمت نیکل در بورس فلزات لندن در روز چهارشنبه با جهش 4.4 درصدی به 22745 دلار در هر تن رسید که بالاترین رقم این فلز از اوت 2011 محسوب می شود.

داده های بورس فلزات لندن همچنین نشان می دهند که ذخایر نیکل در انبارهایی که تحت نظارت این بورس است طی 51 روز متوالی کاهش یافته است. ذخایر این فلز در چین که بزرگترین تولید کننده باتری در جهان محسوب می شود، نیز گزارش شده است که به پایین ترین حد خود نزدیک می شود.

نیکل فلزی است که به طور طبیعی به عنوان سنگ معدنی وجود دارد که باید معدن‌کاری، استخراج و تصفیه شود. این محصول کاربردهای صنعتی بسیار مهمی از جمله در تولید فولاد ضد زنگ و باتری دارد.

بر اساس این گزارش، بیش از 25 کشور نیکل استخراج می کنند و بزرگترین تولید کنندگان این فلز اندونزی، روسیه و کانادا هستند.

سازندگان خودروها برقی از باتری‌هایی با نسبت بالای نیکل استفاده می‌کنند که ظرفیت باتری را تقویت کرده و باعث می‌شوند این خودروها مسافت‌های طولانی‌تری را با یک بار شارژ طی کنند.

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) تخمین می‌زند که اگر کشورهای جهان با کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و محدود کردن گرمایش جهانی به سطوح پیش از صنعتی شدن، به طور کامل به اهداف توافق‌نامه آب‌وهوای پاریس دست یابند، تقاضا برای نیکل تا سال 2040، 19 برابر خواهد شد.

گفته می شود سایر منابع نیز شاهد افزایش قیمت بوده اند. مس روز چهارشنبه برای اولین بار از اکتبر به بالای 10000 دلار رسید.

قیمت نفت نیز در روز چهارشنبه به بالاترین رقم خود در دو ماه گذشته رسید، چرا که ذخایر نفت خام در ایالات متحده، بزرگترین مصرف کننده نفت جهان، به پایین ترین سطح خود از سال 2018 کاهش یافت.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم