دیگر سهمیه بندی ورق نداریم/ به دنبال راه‌اندازی بازار برق هستیم

دیگر سهمیه بندی ورق نداریم/ به دنبال راه‌اندازی بازار برق هستیم

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت صمت، سید رضا فاطمی امین در نشست هم اندیشی با رؤسای خانه‌های صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور با بیان اینکه روی خدمات کسب و کار در ساختار جدید وزارت صمت توجه ویژه‌ای داریم و دفتری با این عنوان زیر نظر معاونت تجارت و خدمات راه اندازی کرده ایم، گفت: بیش از ۳۰ درصد از واحدهای صنعتی راکد و نیمه تعطیل به دلیل عدم صلاحیت مدیر یا سرمایه گذار به این وضعیت درآمده اند که در این راستا موضوع خدمات کسب و کار را شروع کرده ایم تا کسانی که در حوزه‌های صنعتی و معدنی دارای تجربه هستند با احیا و راه اندازی دیگر واحدها کسب درآمد نمایند.

وزیر صمت ادامه داد: این افراد متخصص بازار و واحدهای تولیدی را می‌شناسند و به صورت مشارکتی و پیمان مدیریت و یا روش‌های مختلف دیگر می‌توانند در احیای واحدهای راکد یا نیمه تعطیل نقش داشته باشند که خانه‌های صنعت، معدن و تجارت در تدوین آئین‌نامه و دستورالعمل‌های این موضوع و همچنین فراخوان برای گرد آمدن افراد متخصص می‌توانند مشارکت کنند.

وی بیان کرد: باید خدمات کسب و کار را تقویت و به روش اصولی پیگیری کنیم. بسیاری از مسائل مرتبط با حوزه صنعت و مراجعات به ستاد تسهیل و کارگروهای استانی این ستاد با این روش کاهش می‌یابد.

افزایش ۳۰ درصدی بهره‌وری منابع موجود با طرح تأمین مالی زنجیره‌ای

فاطمی امین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اجرای طرح تأمین مالی زنجیره‌ای، ادامه داد: این طرح به صورت پایلوت با هم افزایی بانک مرکزی و هماهنگی بانک‌های عامل با هفت بانک کشور اجرا شده است و حداقل ۳۰ درصد بهره‌وری منابع موجود را با این روش ارتقا خواهیم داد.

وی انتقال اعتبار را یکی از روش‌های تأمین مالی زنجیره‌ای دانست و گفت: خانه‌های صنعت، معدن و تجارت می‌توانند در این حوزه صنایع مختلف را معرفی و اولویت گذاری کنند.

تأمین مواد اولیه در حوزه فلزات در بورس کاملاً حل شده است

وزیر صمت در خصوص تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی نیز بیان کرد: این موضوع در حوزه فلزات در حد بورس کاملاً حل شده است، به عنوان مثال کسانی که ورق فولادی می‌خواهند از هم اکنون برای اسفند می‌توانند خریداری کنند که به سمت یکساله شدن موضوع تأمین نیز می‌رویم و در این راستا برنامه داریم و پیگیری‌های لازم را انجام خواهیم داد. البته هنوز پتروشیمی‌ها وارد نشده اند که به دنبال ورود آنها نیز هستیم.

فاطمی امین با بیان اینکه دیگر سهمیه بندی ورق نداریم، گفت: ورق بدون سهمیه بندی عرضه می‌شود و کار تکمیلی بعدی به رسمیت شناختن خرده‌فروشان مواد اولیه است. این موضوع برای سهولت تأمین مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی است و برای مبارزه با فساد، دلالی و اصلاح مواد اولیه و قیمت متعارف باید اجرا شود که تا پایان سال اجرایی خواهد شد و خانه‌های صنعت، معدن و تجارت می‌توانند در این حوزه نیز کمک کنند.

کل زنجیره فولاد را در بورس کالا وارد می‌کنیم

وی در ادامه با بیان اینکه تا پایان سال موضوع مواد اولیه در بورس کالا و شبکه توزیع حل می‌شود، تصریح کرد: این موضوع البته به جز پتروشیمی‌ها است که بخشی از مباحث آن در اختیار ما نیست، موضوع کنسانتره و گندله آهن اجرایی شده که به تدریج وارد بورس کالا می‌شوند و کل زنجیره فولاد را تقریباً در بورس کالا وارد می‌کنیم.

وزیر صمت با بیان اینکه حقوق دولتی معادن این هفته ابلاغ می‌شود، ادامه داد: روش دریافت متحول خواهد شد و حقوق دولتی به صورت کامل از این به بعد مبتنی بر فاکتورهای سامانه جامع تجارت دریافت می‌شود که شفافیت و تسهیل دریافت از مزایای آن است.

وی تصریح کرد: تأمین مالی زنجیره‌ای نیز مبتنی بر فاکتورهای سامانه جامع تجارت خواهد بود، با این روش چانه‌زنی از بین می‌رود، انحراف منابع به شدت کاهش می‌یابد و شفافیت به وجود می‌آمد.

به دنبال راه‌اندازی بازار برق هستیم

وزیر صمت با بیان اینکه به دنبال راه‌اندازی بازار برق هستیم، اضافه کرد: برای این موضوع مدیر پروژه گذاشتیم و با عملیاتی شدن آن بسیاری از مشکلات واحدهای بزرگ صنعتی و معدنی نیازمند به برق حل و فصل خواهد شد، شرکت‌های خرده فروشی برق از بورس کالا برق را می‌خرند، بهینه سازی می‌کنند و به واحدها تحویل می‌دهند.

فاطمی امین همچنین با بیان اینکه در لایحه بودجه ۱۴۰۱ قیمت گاز برای واحدهای صنعتی معادل قیمت گاز برای نیروگاه‌ها می‌شود، گفت: این مصوبه دولت است که در مجلس منتظر تأیید است.

وی در ادامه از نگاه توأمان و همزمان به صنف و صنعت در دفاتر تخصصی و ساختار جدید وزارت صمت خبر داد و گفت: با این ساختار یکپارچگی کامل به وجود آمده است. همچنین در ساختار جدید در دفتر تخصصی چهار گروه وجود دارد که یکی از آنها سرمایه انسانی و کسب و کارها است و تمرکز بر موضوع آموزش، تحقیق و پژوهش دارد.

منبع : مهر