طرز تهیه نان فوکاچیا، نان ایتالیایی

طرز تهیه نان فوکاچیا، نان ایتالیایی

نان فوکاچیا، نان ایتالیایی

تازه ترین ها : نان فوکاچیا یکی از نان های خوشمزه ایتالیایی هست که درست کردن آن خیلی ساده است و هم می توانید آن را به همراه انواع خوراک ها سرو کنید و هم می توانید آن را با پنیر به عنوان عصرانه خورد و یا در کنار سوپ ها سرو کرد و حتی می توان خالی بعنوان یک میان وعده میل کنید.

نان فوکاچیا نوعی نان ایتالیایی است که بافتی شبیه به خمیر پیتزا دارد. مثل نان بربری ضخیم است. فوکاچیا رویه ی تردی دارد ولی بافت داخل آن نرم و پفکی است. این نان سبک و خوشمزه را می توانید کنار غذاهای مختلف، انواع سوپ یا هوموس سرو کنید. می توانید آن را باز کنید و انواع ساندویچ ایتالیایی را بین آن قرار بدهید و سرو کنید.

نان فوکاچیا ایتالیایی

مواد لازم برای نان فوکاچیا ایتالیایی

آرد ۳ پیمانه 
 آب گرم۱ پیمانه+۱ قاشق غذاخوری 
 خمیر مایه۲ قاشق چایخوری 
 روغن زیتون۲ قاشق غذاخوری 
 نمک۲ قاشق چایخوری 

برای روی نان

روغن زیتون۱ قاشق غذاخوری
آویشن خشک۱ قاشق چایخوری
آویشنچند شاخه تازه

طرز تهیه نان فوکاچیا

برای تهیه نان فوکاچیا ابتدا آب گرم را در کاسه ی بزرگی بریزید سپس خمیر مایه را اضافه کنید و چند دقیقه صبر کنید تا فعال شود و روی آب حالت کف ایجاد شود سپس روغن و نمک اضافه کنید.

حدودا نیمی از آرد اضافه کنید و با قاشق حدود ۱ دقیقه هم بزنید تا یکدست شود سپس باقیمانده آرد را اضافه کنید و خوب هم بزنید زمانی که مواد خوب با هم ترکیب شدند دستتان را آردی کنید و حدود ۸ دقیقه خمیر ورز بدهید سعی کنید به خمیر زیاد آرد اضافه نکنید خمیر باید خیلی لطیف باشد اما به دست نچسبد اگر لازم بود باز به آن آرد اضافه کنید. اما در حدی که به دست نچسبد و خمیر خیلی لطیفی داشته باشید.

کف کاسه روغن زیتون بریزید و خمیر را بگذارید داخل آن خمیر را کمی بچرخانید تا تمام سطح خمیر به روغن آغشته شود سپس روی کاسه را بپوشانید برای نیم ساعت استراحت بدهید تا خمیر نان فوکاچیا ور بیاید.

کف قالب مناسبی (یا سینی فر) را با کاغذ روغنی بپوشانید وسطح آن را با روغن چرب کنید و خمیر را به آرامی در سطح قالب پهن کنید اما مراقب باشید با وارد کردن فشار بیش از حد هوای خمیر را خالی نکنید.

مقدار کمی روغن زیتون روی سطح خمیر بریزید تا حدی که چرب شود، سپس روی آن آویشن خشک بپاشید و روی سطح خمیر را با انگشت حفره هایی ایجاد کنید. اکنون فر را روشن کنید و روی ۲۰۰ درجه سانتیگراد قرار بدهید.

حدود ۲۰-۳۰ دقیقه به خمیر استراحت بدهید لازم نیست روی سطح خمیر را بپوشانید زیرا روغن از خشک شدن خمیرجلو گیری می کند. بعد از گذشت این زمان خمیر آماده را در فر از قبل گرم شده با همان دمای ۲۰۰ درجه ساتیگراد قرار بدهید تا بپزد.

بعد از گذشت ۱۵-۲۰ دقیقه سطح نان طلایی می شود و نان شما آماده می شود. البته درجه و میزان گرمای فرها با هم متفاوت است. زمانی که روی سطح نان طلایی رنگ شد آن را خارج کنید. اجازه بدهید نان فوکاچیای شما سرد شود و به روش دلخواه برش بزنید، سپس چند برگ آویشن روی آن بریزید و سرو کنید.

البته می توانید آویشن های تازه را قبل از قرار دادن در فر روی آن ها بریزید.

نکاتی برای تهیه ی نان فوکاچیا

 برای تزیین روی نان فوکاچیا از گوجه گیلاسی، پیاز و سیر سرخ کرده و زیتون و رزماری یا آویشن استفاده کنید.

 برای پخت نان فوکاچیا می توانید از رزماری به جای آویشن استفاده کنید که این کاملا سلیقه ای است.

 این نان را می توانید قبل از قرار دادن در فر با انواع سبزیجات به روش دلخواه تان تزیین کنید.