طرز تهیه ژله لقمه‌ای، دسری خوشمزه و خوش رنگ

طرز تهیه ژله لقمه‌ای، دسری خوشمزه و خوش رنگ

ژله لقمه‌ای نوعی متفاوت و خوشمزه از ژله محسوب می‌شود که می‌توانید آن را در طعم‌ها و رنگ‌های مختلف درست کنید.

تازه ترین ها :  ژله لقمه‌ای نوعی متفاوت و خوشمزه از ژله محسوب می‌شود که می‌توانید آن را در طعم‌ها و رنگ‌های مختلف درست کنید. ظاهر شیک و جدید این ژله آن را به انتخابی جدید برای رنگی کردن میز غذای مهمانی تبدیل کرده است. طرز تهیه این ژله مانند ژله خرده شیشه‌ای و ژله رنگین کمان بسیار آسان است. در ادامه با ما همراه باشید تا مراحل آموزش طرز تهیه ژله لقمه‌ای را به سادگی یاد بگیرید.

مواد موردنیاز

۸۵ گرم پودر ژله (با طعم دلخواه)

۲۵۰ گرم بیسکویت ساده شیرین

۱۷۵ گرم کره ذوب شده

۱/۳ لیوان آب

۲ عدد لیمو

۴۰۰ گرم شیر غلیظ شده

کاغذ روغنی رولی

مواد اولیه گفته شده برای طرز تهیه ژله لقمه‌ای ویژه ۳ یا ۴ نفر است؛ بنابراین اگر می‌خواهید برای افراد کم‌تر یا بیش‌تری ژله لقمه‌ای تهیه کنید، به همین میزان مواد اولیه را کم یا زیادتر کنید.

طرز تهیه ژله لقمه‌ای

ژله لقمه‌ای طرز تهیه آسانی دارد، فقط باید با دقت مراحل زیر را انجام دهید و یک دسر خوشمزه برای رنگی کردن سفره درست کنید.

۱. خرد کردن بیسکویت‌ها

ابتدا بیسکوییت‌ها را داخل یک کاسه ریخته و آن‌ها را به طور کامل خرد کنید. شما می‌توانید برای خرد کردن بیسکوییت‌ها، آن‌ها را داخل یک کیسه ریخته و با گوشت‌کوب بکوبید تا کاملا خرد و پودر شوند. کره آب شده را روی بیسکوییت‌ها بریزید؛ سپس با قاشق کره و بیسکوییت را خوب هم بزنید و له کنید تا بیسکویت حالت خمیری شکل داشته باشد.

بعد از تهیه بیسکویت خمیری، کاغذ روغنی رولی را ته ظرف پهن کنید و بیسکویت‌ها را روی کاغذ روغنی بریزید. با استفاده از کاردک یا کف‌گیر سطح بیسکویت‌ها به خوبی صاف کنید.

در صورت تمایل در طرز تهیه ژله لقمه‌ای می‌توانید از بیسکویت کوکی استفاده کنید، چون طعم بهتری به ژله می‌دهد.

۲. آماده‌سازی خامه در طرز تهیه ژله لقمه‌ای

شیر غلیظ شده را در یک کاسه بریزید. سپس ژلاتین و لیمو را به مقدار گفته شده داخل شیر ریخته و آن‌ها به خوبی هم بزنید تا مایه‌ای غلیظ و یکدست تهیه شوند.

در ادامه گام از طرز تهیه ژله لقمه‌ای مایه شیری آماده شده را روی لایه بیسکوییت‌ها بریزید و با یک لیسک یا قاشق پهن آن را به طور کامل روی لایه بیسکوییت‌ها پخش کنید تا یک لایه صاف و یکدست از این خامه روی بیسکوییت‌ها قرار بگیرد.

بهتر است از شیر تغلیظ شده با چربی کامل استفاده کنید، چون خامه تهیه شده سفت‌تر می‌شود و دسرتان شکل بهتری خواهد شد.

۳. درست کردن ژله به رنگ دلخواه

با توجه به دستوراتی که روی بسته ژله نوشته شده، میزان کافی آب جوش، آب سرد و پودر ژله را با هم مخلوط کنید. این ترکیب را به طور کامل حدود یک الی دو دقیقه هم بزنید. برای خوش‌رنگ شدن دسر از ژله‌هایی با رنگ قرمز، آبی یا بنفش استفاده کنید؛ چراکه این رنگ‌ها تضاد خوبی با سفیدی خامه دارند.

حالا ژله را هم به عنوان آخرین لایه به مواد اضافه کنید. برای ریختن ژله روی خامه دقت کافی داشته باشید. ژله را به آرامی روی خامه بریزید تا بافت خامه را خراب نکند.

۴. سرو ژله لقمه‌ای

در آخر باید دسر رنگی‌رنگی را در یخچال قرار داده و اجازه دهید حدود چند ساعت در فضای سرد باقی بماند؛ چراکه ژله برای بسته شدن به سرمای زیاد در مدت طولانی نیاز دارد. می‌توانید هر یک ساعت دسر را چک کنید تا ببینید آماده شده یا نه؟

اما در مجموع بهتر است ژله را از شب قبل مهمانی آماده کنید تا دوره سرد شدن آن زمان مهمانی شما را هدر ندهد.

نکته مهم در طرز تهیه ژله لقمه‌ای

برای اینکه پورد ژلاتین را به راحتی در آب حل کنید، ابتدا نصف پودر ژلاتین را داخل ظرف ریخته و کمی آب سرد روی آن بریزید. دومرتبه باقی مانده آن را ریخته و کمی آب سرد به آن اضافه کنید تا ژلاتین گلوله نشود. سپس در یک ظرف دیگر به اندازه‌ی کم آب بریزید و آن را روی حرارت ملایم قرار دهید؛ ظرف ژلاتین از قبل آماده شده را به آب جوش اضافه کنید، ژلاتین را با قاشق هم بزنید تا کاملا شفاف شود.