نیازسنجی هزار دستگاه لوکوموتیو/ اولویت با تولید داخل یا واردات؟

نیازسنجی هزار دستگاه لوکوموتیو/ اولویت با تولید داخل یا واردات؟

به گزارش خبرنگار مهر، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه مراسم افتتاحیه نمایشگاه حمل و نقل ریلی در هفته گذشته، از طرح خرید هزار دستگاه لوکوموتیو از سوی شرکت راه آهن رونمایی کرد.

این در حالی است که پیش از این شرکت‌های داخلی سازنده لوکوموتیو اعلام کرده بودند که توانایی تولید هر میزان لوکوموتیو که نیاز شبکه ریلی کشور باشد را دارند.

از سوی دیگر برخی کارشناسان حمل و نقل ریلی معتقدند کشور اگرچه به نوسازی ناوگان ریلی خصوصاً توسعه بخش لوکوموتیو نیاز دارد، اما برآورد هزار دستگاه، تا حدود زیادی غیر واقع بینانه بوده و با ظرفیت زیرساخت‌های ریلی و نیز ناوگان باری و مسافری موجود (واگن‌ها) هم پوشانی ندارد.

۷۷۶ لوکوموتیو فعال داریم

بر اساس آمار اعلامی، ۷۷۶ دستگاه لوکوموتیو در گردش (فعال) تا پایان اسفند ۱۴۰۰ در کشور داریم که شامل ۱۳۱ لوکوموتیو مانوری، ۱۴۱ لوکوموتیو باری در تردد و ۳۰۴ لوکوموتیو مسافری یا محلی می‌شود.

همچنین ۵۲۱ دستگاه لوکوموتیو در سرویس (آماده به کار) داریم که شامل ۱۲۷ لوکوموتیو مانوری، ۲۷۰ لوکوموتیو باری و ۱۲۴ دستگاه لوکوموتیو محلی یا مسافری است.

کمترین میزان لوکوموتیو فعال در کشور به بهمن ۱۳۹۹ با ۵۹۵ دستگاه و بیشترین میزان لوکوموتیو فعال به اسفند ۱۴۰۰ با ۷۷۶ دستگاه اختصاص دارد.

یک لوکوموتیوساز: هزینه تولید لوکوموتیو در داخل ۲۰ تا ۲۵ درصد کمتر از واردات نمونه مشابه خارجی است

قاسم عبداللهی عضو انجمن شرکت‌های حمل و نقل ریلی در خصوص تولید لوکوموتیو یا واردات آن به خبرنگار مهر اظهار داشت: به نظر می‌رسد عدد هزار دستگاه لوکوموتیو، می‌تواند صنعت ریلی را تکان دهد و عدد بسیار بزرگی است.

وی با بیان اینکه لوکوموتیوهای در اختیار بخش خصوصی که مالکیت آن را دارند، ۴۰ درصد بار ریلی کشور را در سال ۱۴۰۰ حمل کرده اند، اظهار کرد: ایران علاوه بر اینکه در صنعت تولید لوکوموتیو فعال است، در صنعت تعمیر و نگهداری نیز فعالیت گسترده‌ای دارد. به عنوان مثال سایت تخصصی تعمیر و نگهداری لوکوموتیو را بخش خصوصی در استان اصفهان راه اندازی کرده که می‌تواند همه لوکوموتیوهای GE را تعمیر و نگهداری کند.

وی ادامه داد: بعد از تحریم‌ها، امکان واردات لوکوموتیو را نداشتیم؛ ولی دو شرکت البرز نیرو و مپنا به عنوان تنها تولیدکنندگان لوکوموتیو در کشور، توانسته اند فناوری تولید آن را بومی سازی کنند؛ به خصوص در زمینه تولید استراکچر و شاسی لوکوموتیو مشکلی نداریم. به طور کلی ۵۰ تا ۶۰ درصد صنعت تولید لوکوموتیو در کشور بومی سازی شده است.

۱۵۰ دستگاه لوکوموتیو باری زمین گیر داریم که می‌توانیم تعمیر و وارد شبکه کنیم

این فعال صنعت حمل و نقل ریلی با اشاره به تولید ۶ دستگاه لوکوموتیو کاملاً ایرانی پارس ۳۳ در داخل کشور که قدرت آن مشابه نمونه‌های خارجی است گفت: شرکت راه آهن ۱۵۰ دستگاه لوکوموتیو زمین گیر دارد که می‌تواند با نوسازی آنها، این تعداد لوکوموتیو را وارد چرخه شبکه ریلی کشور کند.

به گفته عبداللهی، هزینه تمام شده تولید لوکوموتیو در داخل، ۲۰ تا ۲۵ درصد کمتر از نمونه مشابه خارجی است.

کارشناس صنعت حمل و نقل ریلی: باید ۱۵۰ دستگاه لوکوموتیو باری زمین گیر وارد شبکه شود

محمد جواد شاهجویی کارشناس صنعت ریلی نیز در گفت وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در بحث لوکوموتیو ما یک خواسته داریم و آن هم اینکه شرکت راه آهن باید تأمین سرمایه کرده و برای تعمیر و نگهداری ۱۵۰ دستگاه لوکوموتیو زمین گیر اقدام کند. این کار می‌تواند با خصوصی سازی این ۱۵۰ دستگاه لوکوموتیو باری تأمین مالی شود.

وی افزود: در گام دوم باید ظرفیت شنماسی واقعی از لوکوموتیو سازان داخلی انجام شود و بفهمیم در صورت عقد قرارداد با آنها، چه میزان توان تولید لوکوموتیو در داخل را دارند و حتی الامکان راه آهن باید پیش خرید کرده و قرارداد بلند مدت با آنها امضا کند؛ سپس از لوکوموتیوسازان داخلی بخواهد مطابق با مشخصاتی که خودش نیاز دارد، به آنها سفارش تولید بدهد.

واردات لوکوموتیو نیاز داریم اما نه هزار دستگاه

کارشناس صنعت حمل و نقل ریلی با تأکید بر اینکه باید تکنولوژی تولید لوکوموتیوسازان داخلی ارتقا یابد تصریح کرد: در گام سوم، افزون بر فعال شدن ظرفیت تولید داخل، شرکت راه آهن باید همزمان با تولید داخل، برای کوتاه مدت حداکثر ۵۰ دستگاه لوکوموتیو را از دالیان چین وارد کند.

منبع : مهر