چشم‌های خیره بازار سهام به سیاست‌های اقتصادی

چشم‌های خیره بازار سهام به سیاست‌های اقتصادی

به گزارش خبرنگار مهر، امروز شنبه ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران با افزایش ۱۳ هزار و ۹۹۷ واحدی به رقم یک میلیون و ۵۷۸ هزار واحد رسید. شاخص کل هم وزن اما با افزایش ۶۴۰۰ واحدی عدد ۴۴۴ هزار و ۸۱۰ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص بازار اول اما با ۱۰.۳۱۵و احد افزایش به رقم یک میلیون و ۲۱۳ هزار واحد دست یافت و شاخص بازار دوم نیز با ۲۷.۹۸۹ واحد افزایش، عدد ۳ میلیون واحد را تجربه کرد. در بورس تهران امروز ۱۲ میلیارد و ۷۶۸ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله در ۸۰۱ هزار و ۲۸۳ نوبت داد و ستد شد که ارزشی بالغ بر ۷ هزار و ۴۵۸ میلیارد تومان را در برداشت.

در فرابورس نیز شاخص کل این بازار با ۱۸۱ واحد کاهش به رقم ۲۱ هزار و ۵۷۶ واحد دست یافت. در این بازار، طی روز جاری ۳ میلیارد و ۳۴۶ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله به ارزش بیش از ۳.۶۱۲ میلیارد تومان معامله شد.

اصلی ترین نمادهای تأثیر گذار بر رشد شاخص کل بورس تهران امروز تاپیکو با ۱.۵۱۶ واحد، “وغدیر” با ۱۰۵۰ واحد و “شبندر” با ۹۷۹ واحد افزایش بودند در مقابل اما نمادهای معاملاتی ایران خودرو با ۸۳۴ واحد، “خساپا” با ۴۶۲ واحد و “خبهمن” با ۳۳۵ واحد کاهش، بالاترین تأثیر منفی بر روی شاخص کل بورس تهران را به خود اختصاص دادند.

به گزارش مهر، بورس تهران در نخستین روز معاملاتی خود برای هفته جاری در حالی با گام ۷ هزار واحدی شاخص کل خود در نیم ساعت ابتدای معاملات امروز به استقبال خریداران سهام رفت که در ادامه، روند حرکتی این نماگر تا پایان معاملات کاملاً تثبیت شد. هر چند که روند کلی حرکت نماگر ها بویژه برای شاخص کل هم وزن و شاخص بازار دوم کاملاً صعودی بود.

در معاملات امروز سهم‌های برخوردار از سرمایه کوچک و متوسط و یا برخوردار از سهام شناوری پایین که به اصطلاح از آنها به عنوان بازار دومی یاد می‌شوند در کانون توجه معامله گران بورس تهران قرار داشتند.

در این بین آندسته از سهم‌های برخوردار از انتفاع افزایش قیمت‌ها و یا حذف ارز ترجیحی از جمله گروه قندی‌ها، غذایی ها، سیمانی و دارویی و همچنین گروه پلیمر و پتروشیمیایی ها در کنار هلدینگ های سرمایه گذاری خود به کانون پر تحرک معامله گران کوتاه مدت نگر و میان مدت نگر تبدیل شده اند.

گروه پالایشی‌ها نیز با نزدیک تر شدن به موعد برگزاری مجامع سالیانه و انتشار گزارش‌های عملکردی خود همسو با رشد قیمت جهانی نفت برای معامله گران اغلب حقیقی بازار همچنان جذاب هستند.

در گروه خودروئی ها اما خبرهای مرتبط با واردات خودروی خارجی در حالی به افزایش عرضه سهام در گروه انجامید که تلاقی تصمیم دولت برای واردات خودرو با حذف ارز ترجیحی برای واردات در چشم انداز تورمی این صنعت، باعث شده تا برخی معامله گران از فرصت جمع آوری سهام در این گروه در کف دامنه نوسان منفی قیمت‌ها به خوبی استفاده کنند.

به نظر می‌رسد معامله گران بورس تهران اگر چه با نزدیک تر شدن به روزهای پایانی اردیبهشت ماه ترجیح می‌دهند تا با گام‌های محتاطانه تری در بازار حرکت کنند اما همچنان با چشم‌های خیره به سیاست‌های دولت، بر جبران عقب ماندن بازدهی بازار سهام نسبت به سایر بازارهای موازی تاکید دارند. بازاری که از دخالت‌های دستوری و سرکوب تقاضا در بعضی از مقاطع زمانی رنجیده و آثار مخرب آن را تحمل کرده است.

منبع : مهر