۳ ویژگی جدید آخرین آپدیت ویندوز ۱۰ که باید امتحان کنید

۳ ویژگی جدید آخرین آپدیت ویندوز ۱۰ که باید امتحان کنید

فرارو: مایکروسافت در آخرین به روز رسانی سیستم عامل ویندوز ۱۰ در اواخر اکتبر گذشته، قابلیت‌هایی به آن افزوده است که به شما کمک می‌کند از سیستم عامل جدید بیشترین بهره را ببرید. در این به روز رسانی که در حال حاضر برای همه در دسترس است شاهد تغییرات جالبی خواهیم بود که در این میان سه تغییر عمده در مرورگر، منوی شروع و نحوه بازکردن پنجره‌های مختلف، می‌تواند برای بسیاری از کاربران هیجان انگیز باشد. در اینجا قصد داریم تا شما را با این سه تغییر در به روز رسانی جدید ویندوز ۱۰ آشنا کرده و نحوه استفاده از آن را آموزش دهیم.

به گزارش فرارو به نقل از وبسایت فناوری CNET، آخرین به روزرسانی مهم ویندوز ۱۰ که از اواخر ماه اکتبر، در ابتدا برای کامپیوتر‌های رومیزی و لپ تاپ‌ها آغاز شد، در حال حاضر برای همه در دسترس قرار گرفته است. به شما اطمینان می‌دهیم که به محض دسترسی به این به روز رسانی جدید و استفاده از تغییرات متنوع آن، درخواهید یافت که زندگی رایانه‌ای راحت‌تر و ایمن تری دارید؛ بنابراین در این وضعیت همه گیری ویروس کرونا که اغلب ما را در خانه‌ها گرفتار کرده و زندگی ما را بیش از پیش به فضای مجازی منتقل کرده، قطعاً هرگونه تغییر کوچکی در این فضا می‌تواند یک پیروزی بزرگ باشد؛ بنابراین به روز رسانی سیستم عامل ویندوز ۱۰ ما، امری ضروری به نظر می‌رسد به ویژه که باید بدانیم که این بروز رسانی ما را برای ارتقا به نسخه ویندوز بهار ۲۰۲۱ آماده می‌کند، که به نظر می‌رسد زمینه را برای تغییرات بزرگتر در آینده فراهم می‌کند. در اینجا قصد داریم تا شما را با سه مورد از بهترین ویژگی‌های جدیدبه روز رسانی ویندوز ۱۰ که به نسخه ۲۰H۲ نیز معروف است و نحوه استفاده از آنها، آشنا سازیم؛

۱. مرورگر Microsoft Edge و بهبود شرایط حریم خصوصی

ویندوز ۱۰ نسخه ۲۰H2، اولین نسخه‌ای است که مرورگر Microsoft Edge را به طور پیش فرض نصب کرده است. این مرورگر اکنون بر روی Chromium و گوگل در مرورگر Chrome قرار داده شده است و این باعث می‌شود که در قیاس با مرورگر‌های قدیمی، سازگاری بیشتری با وب سایت‌های مختلف داشته باشد. اما این تنها مزیت مرورگر جدید Edge نیست؛ این مرورگر دارای یک ویژگی خاصی است که حریم خصوصی کاربران را بیشتر حفظ می‌کند، به این معنی که قابلیت مسدود کردن سایت‌هایی را دارد که بصورت آنلاین شما را ردیابی می‌کنند. همچنین ویژگی دیگر این مرورگر به نام Collections به شما امکان می‌دهد هنگام انجام جستجو‌های خود، راحت‌تر از وب سایت‌های مختلف اطلاعات جمع آوری کنید.

نحوه استفاده از تنظیمات حریم خصوصی مرورگر جدید Edge: شما برای استفاده از مرورگر جدید Edge تقریباً به همان روشی که از مرورگر‌های دیگر استفاده می‌کنید، عمل کنید. به نوار پایین صفحه نمایش خود بروید یا از فهرست شروع، نماد این مرورگر که شبیه به یک موج دایره‌ای شکل به رنگ‌های آبی، ارغوانی و سبز است را پیدا کنید.

برای تنظیم ویژگی‌های حریم خصوصی خود، به گزینه Settings و سپس Privacy and services بروید. سه گزینه برای پیشگیری از ردیابی خواهید دید: basic (به بیشتر ردیاب‌ها اجازه می‌دهد ردیابی شما را می‌دهد)، balanced (ردیابی سایت‌هایی را که بازدید نکرده اید غیرممکن می‌کند – مایکروسافت این گزینه را توصیه می‌کند) و Strict (ردیابی‌ها را از طریق همه سایت‌ها مسدود می‌کند).

برای بررسی تنظیمات حریم خصوصی خود در حین استفاده از مرورگر، روی نماد قفل در سمت چپ نوار جستجو کلیک کنید. کادری ظاهر می‌شود که امن بودن جستجو را به شما اطلاع می‌دهد و حتی امکان بررسی مجوز‌های سایت را به شما می‌دهد. همچنین می‌توانید گزینه پیشگیری از رهگیری را روشن یا خاموش کنید و تنظیمات مربوط به همه سایت‌هایی را که بازدید کرده اید را مدیریت کنید. اگر این گزینه روشن باشد، شما تعداد ردیاب‌هایی که مرورگر مسدود کرده است را مشاهده خواهید کرد.

نحوه استفاده از ویژگی Collections مرورگر Edge: پس از رفتن به صفحه‌ای که می‌خواهید ذخیره کنید، روی نمادی که شبیه “+” است در یک کادر، در سمت راست نوار جستجو کلیک کنید. با این کار پانل Collections در سمت راست صفحه شما باز می‌شود. روی گزینه Start new collection کلیک کنید و نام صفحه ای که می خواهد ذخیره کنید را به هر چیزی که دوست دارید تغییر دهید. برای ذخیره صفحه وب موردنظر می‌توانید روی گزینه Add current page کلیک کنید. شما می‌توانید بر روی تصاویر و یا متن‌ها موجود در کالکشن خود کلیک کرده و یا آن را انتخاب کنید و حتی یادداشت‌های خود را نیز بدان اضافه کنید. برای تبدیل فرمت صفحه ذخیره شده خود می‌توانید روی نماد سه نقطه در بالای کالکشن خود کلیک کرده و سپس با استفاده از گزینه share and more، فایل مورد نظر را به Word یا Excel تبدیل کنید.

۲. منوی Start جدید خود را سفارشی کنید

منوی کلاسیک Windows Start در به روزرسانی اکتبر ۲۰۲۰ تغییر خواهد کرد. طراحی جدید ساده‌تر است و پس زمینه‌های نیمه شفاف را که از پشت آن می‌توان آیکون‌های مختلف را دید، با یک زمینه مات جایگزین می‌کند، بنابراین نماد‌ها بیشتر برجسته می‌شوند. همچنین رنگ‌ها بسته به حالت روشن یا تاریک تغییر می‌کنند.

نحوه شخصی سازی منوی Start جدید: اگر می‌خواهید رنگ جدیدی اضافه کنید تا آیکون‌های شما با موضوع دسک تاپ شما مطابقت داشته باشد، می‌توانید به گزینه Settings> Personalization> Color بروید و رنگ مورد نظر خود را در Start، Taskbar و action center فعال کنید.

۳. همه پنجره‌های خود را به یک باره باز کنید

با به روزرسانی ویندوز ۱۰، می‌توانید تمام پنجره‌های خود در مرورگر Edge را با یک دستور ساده و به طور همزمان باز کنید. این کار باعث می‌شود به جای فقط دیدن یک پنجره، نمای کاملی از هر پنجره‌ای که باز کرده اید، داشته باشید. همچنین می‌توانید آن را طوری پیکربندی کنید که فقط سه یا پنج پنجره آخر را نشان دهد یا اینکه آن را کاملاً خاموش کنید. با این حال، این قابلیت در حال حاضر فقط با مرورگر Edge کار می‌کند.

نحوه سفارشی کردن پنجره‌های خود: برای باز کردن همه برگه‌ها در Edge به طور همزمان، در ابتدا کلید‌ها Alt و Tab را فشار دهید. سپس برای پیکربندی تنظیمات پنجره‌ها و یا خاموش کردن این ویژگی، به گزینه Settings> System> Multitasking بروید. در ادامه منوی کشویی را مشاهده خواهید کرد که دارای گزینه‌هایی برای نشان دادن چگونگی کار کردن با کلید‌های Alt و Tab برای پیکربندی پنجره‌ها است.