قهرمانی نوجوانان والیبال ایران رکوردها را جابه جا خواهد کرد

قهرمانی نوجوانان والیبال ایران رکوردها را جابه جا خواهد کرد

به گزارش خبرگزاری مهر، هجدهمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی نوجوانان پسر جهان که از ۱۱ مرداد در شهر سان خوآن آرژانتین آغاز شده است، بامداد شنبه ۲۱ مرداد ماه با معرفی قهرمان این دوره از رقابت‌ها به پایان خواهد رسید.

تیم ملی والیبال نوجوانان ایران که برای چهاردهمین بار در این مسابقات شرکت کرده است، در مرحله مقدماتی موفق به شکست کره‌جنوبی، پورتوریکو و کلمبیا شد و با شکست فنی تیم نیجریه با چهار برد و ۱۲ امتیاز به عنوان صدرنشین گروه سوم راهی مرحله حذفی شد.

ملی‌پوشان نوجوان ایران در مرحله یک هشتم نهایی صربستان را از پیش رو برداشتند و با شکست بلژیک در مرحله یک چهارم نهایی حریف کره جنوبی در مرحله نیمه‌نهایی شدند.

رقیب آسیایی هم موفق به شکست نوجوانان ایرانی نشد و ملی‌پوشان کشورمان با کسب هفتمین برد متوالی راهی دیدار فینال شدند تا بامداد روز شنبه ۲۱ مرداد برابر فرانسه به میدان روند.

فرانسه هم همچون ایران بدون شکست به فینال رسیده و برای رسیدن به این مرحله از سد تیم‌های هند، بلغارستان، اسلوونی، ژاپن در مرحله مقدماتی و مکزیک، مصر و آمریکا در مرحله حذفی عبور کرده است. تنها تفاوت دو رقیب در یک ست باخته بیشتر ایران است چرا که فرانسه تنها دو ست را واگذار کرده و ایران در مجموع سه ست باخته در کارنامه مسابقات خود در این دوره از قهرمانی جهان دارد.

تیم ملی والیبال نوجوانان ایران از کادری تمام ایرانی برخوردار است و هدایت آن را محمد وکیلی برعهده گرفته است که به آقا معلم والیبال مشهور است و تجربه سال‌ها همکاری با تیم‌های ملی نوجوانان و جوانان ایران را در پرونده کاری خود دارد به گونه‌ای که در ۲۰ سال اخیر هیچ ملی‌پوش این رشته ورزشی را پیدا نخواهید کرد که حداقل یک سال در تیم‌های پایه کشورمان تحت نظر این مربی بازی نکرده باشد.

این تیم همچنین از حضور مربیان جوانی چون عادل غلامی، امین شاکری، حسام الدین نائیجی و مهدی خباز بهره گرفته است که برخی از آن‌ها چون غلامی و نائیجی سابقه حضور به عنوان بازیکن در تیم‌های ملی و باشگاهی را دارند.

حضور باتجربه‌هایی چون امیر خوش‌خبر به عنوان سرپرست که تجربه چندین سال سرپرستی تیم بزرگسالان را دارد به همراه امان نظر زادقلی دوجی که یکی از مربیان باسابقه گنبدی است ترکیب تیم را کامل کرده است تا کمبودی در تیم ملی والیبال نوجوانان ایران وجود نداشته باشد.

در نگاهی تخصصی‌تر به تیم ملی نوجوانان می‌توان قد بلند بازیکنان و سرویس‌های پرشی خوب را دو فاکتور مهم برتری برابر فرانسه دانست. در تیم ایران ۵ بازیکن بالای دو متر وجود دارد در حالی که تیم فرانسه تنها دو بازیکن بالای دو متری دارد و به همین دلیل میانگین قدی تیم کشورمان ۱۹۸ سانتی متر و میانگین فرانسوی‌ها ۱۹۴ سانتی متر است.

در هفت مسابقه برگزار شده تیم فرانسه موفق به کسب ۱۹ امتیاز مستقیم سرویس شده است در حالی که ملی‌پوشان کشورمان که به دلیل انصراف نیجریه یک بازی کمتر از فرانسوی‌ها برگزار کرده‌اند موفق به کسب ۳۶ امتیاز مستقیم سرویس در مجموع ۶ مسابقه شده‌اند.

در تیم ملی فرانسه با سرمربیگری اسلیمانه بلمادی بازیکنانی چون رور آدریین شماره ۷، هنو ماتیس شماره ۴، پاژول توماس شماره ۸ در مسابقات گذشته امتیازآورترین بازیکنان بوده‌اند و در مسابقه امروز باید مورد توجه بازیکنان ایرانی قرار گیرند.

ابوالفضل مهدیان، محمدرضا آل جلیل، طاها بهبودنیا و سید متین حسینی از جمله امتیازآورترین بازیکنان ۶ مسابقه گذشته بوده و برای فرانسوی‌ها بازیکنانی خطرناک محسوب می‌شوند.

تیم ملی والیبال نوجوانان ایران در حالی بامداد شنبه به مصاف فرانسه می‌رود که در صورت پیروزی و کسب عنوان قهرمانی طلسم ۶ ساله این رده سنی برای کسب مقام قهرمانی جهان شکسته خواهد شد، چرا که آخرین قهرمانی ایران در این مسابقات به سال ۲۰۱۷ بازمی‌گردد و اولین تجربه قهرمانی کشورمان در سال ۲۰۰۷ بوده است. این در حالی است که فرانسه در سالی که ایران قهرمان جهان شد، یعنی سال ۲۰۰۷ عنوان سوم را به دست آورد و به جز یک مقام چهارمی دیگر افتخاری در این رقابت‌ها نداشته است.

از سوی دیگر با توجه به کسب عنوان قهرمانی جوانان جهان و کسب قهرمانی زیر ۱۶ سال آسیا، در صورت کسب قهرمانی نوجوانان جهان، والیبال ایران رکوردی تاریخی خواهد داشت که در یک سال تمامی تیم‌های رده‌های سنی پسران موفق به کسب عنوان قهرمانی شده‌اند.