آیا شما هم درگیر عشق یک طرفه شده اید؟

آیا شما هم درگیر عشق یک طرفه شده اید؟

تازه ترین ها : گاهی افراد برداشت‌های غلط و اشتباهی از رفتارهای طرف مقابل خود دارند و حس می‌کنند دیگری هم در ذهنش به او فکر می‌کند. در صورتی‌که شاید این طور نباشد. چنین طرز تفکری باعث رقم خوردن یک عشق یک طرفه می‌شود.

علت دیگر عشق و علاقه‌ای است که دختر یا پسری به فرد مورد علاقه‌اش دارد، اما روح طرف مقابلش از این موضگاهی اشخاص برداشت های نادرست و اشتباهی از رفتارهای طرف مقابل خویش دارند و احساس می کنند دیگری هم در ذهنش به وی فکر می کند. در صورتی که شاید اینگونه نباشد.

چنين طرز تفکری سبب رقم خوردن یک عشق یک طرفه می شود. دلیل ديگر عشق و علاقه ای است که دختر یا پسری به شخص مورد علاقه اش دارد، ولی روح طرف مقابلش از این مسئله خبر ندارد و هیچ نشانی هم از خویش بروز نمی دهد.

عشق یک طرفه رویایی بیش در تخیلات ذهنی شخص عاشق نیست. چنانچه بخواهیم معنی دقیق و منطقی از عشق یک طرفه داشته باشیم باید بگوییم که عشق یک طرفه در واقع عشقی است که یک شخص فارغ از تمایلات، احساسات و عواطف طرف مقابل، خودبه خود نسبت به وی احساس علاقه پیدا می کند.

در این نوع عشق میل به معشوق امری ذهنی است؛ یعنی فرد عاشق در افکار و پیش فرض هایش باور دارد که معشوقش به وی علاقمند است و او از احساسات معشوقش بی اطلاع است. تعبیر جالب و به جایی که از این نوع عشق داشته اند این بوده است که این نوع عشق بیشتر اوقات نوعی عطش عاطفی محسوب می شود.

دلیل بوجود آمدن عشق یک طرفه چیست؟

محرومیت و نداشتن رابطه

در بعضی مواقع اشخاص به علت محرومیت و نداشتن رابطه ازطریق جبران با شخصی که برای ادامه زندگی به وجود وی احتیاج دارد، استفاده می کند. یعنی برای جبران محرومیت های خویش در زندگی عاشق کسی می شود که وی را دوست دارد.چنین طرز تفکری سبب بوجود آمدن یک عشق یک طرفه می شود.

بروز ندادن عشق و علاقه

دلیل دیگری که سبب بوجود آمدن یک عشق یک طرفه می شود، عشق و علاقه ای است که دختر یا پسری به شخص مورد علاقه اش دارد، ولی طرف مقابل از این مسئله خبر ندارد.

معمولاً افرادی که عشق و علاقه خویش را بروز نمی دهند تیپ های شخصیتی گروه« ب» یعنی درونگراها هستند که بخاطر اعتماد به نفس ضعیفی که دارند، از ابزار احساس خویش نسبت به افراد دیگر با وجود عشق و علاقه خودداری می کنند. تیپ های شخصیتی« ای» که برونگرا هستند، امکان دارد به علت غرور و لجاجت و یک دندگی عشق و علاقه خویش را به طرف مقابل ابراز نکنند.

عشق یک طرفه بعنوان جاده ای نامعلوم است که از یک جهت با سرگردانی و نا امیدی و از سویی ديگر با خیال بافی و امید به دست آوردن معشوق همراه است.

وارد شدن به این مسیر ناخوش‌آیند مسلما با تصمیمی خود خواسته یا برنامه قبلی همراه نیست. ولی پیش از پرسیدن سؤال هایی مانند “چرا اون منو دوست نداره؟” به علل بروز عشق یک طرفه نگاهی بیاندازیم.

بروز ندادن حس درونی خویش

گاهی شخص به علت خجالتی بودن یا ضعف اعتماد به نفس از ابراز عشق و علاقه و پیش گرفتن ارتباط خودداری می کند.

ترس از شنیدن پاسخ منفی، خصوصیت های شخصیتی مثل درون گرایی، از جمله علل پنهان نمودن حس و خودداری از ابراز علاقه است.

سو تفاهم و یا برداشت نادرست از رفتارهای شخص

خلاف مورد قبلی( که در آن شخص حس می کند از طرف معشوق خود پذیرفته نمی شود) در مواردی نیز افراد دچار سوء تفاهم شده و با بت سازی یا ایده آل نگری، رفتارهای بی منظور شخص مقابل را بر عشق و تمایل او تعبیر می کنند.

به عنوان مثال دانشجویی که کمک های دلسوزانه استاد خود را حمل بر علاقه وی می داند و به مرور با چنين تصور و تخیلاتی درگیر یک عشق یک طرفه می شود.

شخصیت وابسته

افرادی که دارای شخصیت وابسته هستند، معمولاً بیشتر مستعد قرار گرفتن در یک ارتباط مجنون وار و تعلق خاطر افراطی به افراد دیگر هستند.

خیال بافی، اعتماد به نفس و محرومیت عاطفی

یکی ديگر از علل تجربه عشق یک طرفه به ویژه در نوجوانی، نسبت به سلیبریتی ها و ستارگان ورزشی و سینمایی، خیال اندیشی ، عدم اعتماد به نفس و فقدان حمایت عاطفی در خانواده است.

اسیب های عشق یک طرفه عبارت اند از:

کاهش اعتماد به نفس

شخصی که شکست عشقی را تجربه می کند، حس می کند به قدر کافی خوب نبوده و همین سبب رانده شدن او از طرف معشوقش شده است بنابراین آرام آرام حتی نسبت به توانایی های شخصی خویش دچار تردید می شود، خود را شخصی ناموفق و شکست خورده می پندارد و اعتماد به نفسش فرو می ریزد.

کاهش عزت نفس 

ممکن است کسی که عشق یک طرفه را تجربه می کند، برای رسیدن به معشوق خویش دست به هرکاری بزند و گاهی حتی ارزش های خویش را زیر پا بگذارد. چنين فردی عشق و احترام به خود را فدای عشق و احترام به معشوقش می کند.

افسردگی

در صورتی که شخص عاشق راههای غلبه بر عشق یک طرفه را نداند و نتواند با این شرایط برخورد مناسبی داشته باشد، تداوم غم و غصه حاصل از شکست عشقی میتواند فرد را به افسردگی مبتلا کند.

تنفر

کوشش بسیارِ شخص عاشق برای رسیدن به معشوق خویش، مواجهه شدن با عدم ابراز علاقه طرف مقابل و ناکامی های پیاپی، منجر به ایجاد احساس تنفر نسبت به کسی می شود که زمانی عاشق وی بود.

وسواس و اضطراب

ممکن است تجربه عشق یک طرفه سبب شود که شخص با وسواس زيادي دوباره نسبت به فرد دیگری احساس عشق را تجربه کند و با ترس و وسواس زيادي وارد یک ارتباط عشقی جدید شود.

علائم عشق یک طرفه چیست؟

– همیشه شما سر صحبت را باز می کنید.

– هیچوقت به احترامی که حق شما است دست نمی یابید.

– تنها شما برای دیدن معشوق به دنبال فرصت و بهانه هستید.

– حتی اگر معشوق شما نشان دهد که به شما علاقه ای ندارد هنوز امیدوار خواهید بود.

– اولویت رابطه با افراد دیگر برای شما کم می شود.

– برای طرف مقابلتان اهمیتی ندارد که با وی تماس میگیرید یا نه.

– وقت زيادي برایتان نمی گذارد و پاسخ تماس ها و پیام هایتان را نمی دهد.

– از دوست های مشترک سراغ او را می گیرید.

نشانه های عشق یک طرفه چیست؟

– همیشه شما سر صحبت را باز می‌کنید.

– هرگز به احترامی که حق شما است دست نمی‌یابید.

– تنها شما برای دیدن معشوق به دنبال فرصت و بهانه هستید.

– حتی اگر معشوق شما نشان دهد که به شما علاقه‌ای ندارد همچنان امیدوار خواهید بود.

– اولویت ارتباط با دیگران برای شما کم می‌شود.

– برای طرف مقابلتان اهمیتی ندارد که با او تماس می‌گیرید یا نه. 

– وقت زیادی برایتان نمی‌گذارد و جواب تماس‌ها و پیام هایتان را نمی‌دهد.

– از دوستان مشترک سراغ او را می‌گیرید.

چطور از یک عشق یه طرفه و دردهای شکست عشقی خلاص شویم؟

فاصله‌تان را حفظ کنید

تمامی ارتباطات خود را قطع کنید.به خصوص اگر به صورت روزانه او را در محل کار یادانشگاه می‌بینید.زیرا هر چه این ارتباط طولانی‌تر باشد، خاطرات بیشتری از او در ذهنتان ایجاد می‌شود که فراموش کردن را سخت‌تر می‌کند.بنابراین تا حد امکان از فرد مورد نظر فاصله بگیرید.

 اهداف دیگری در زندگی انتخاب کنید

بخاطر بسپارید که زندگی‌تان ارزشمند است و این بی‌انصافی است که برای یک هدف (رسیدن به عشقتان) سایر اهداف را نادیده بگیرید و زندگی‌تان را تلف کنید.

حالا که به اندازه کافی برای رسیدن تلاش کردید و به هر دلیلی پایداری رابطه‌تان امکان پذیر نیست؛ سراغ هدف دیگری بروید.

همینطور برای فعالیت‌ها و سرگرمی‌های مورد علاقه‌تان وقت بگذارید.

فراموش نکنید که شما هم عشق یک طرفه کسی هستید

اگر او را یک طرفه دوست دارید باید بدانید که ممکن است کس دیگری هم احساس را به شما داشته باشد. صحبت کردن و تفکر در مورد عشق یک طرفه‌تان را متوقف کنید. در عوض به دنبال احساساتی دوسویه باشید.

بپذیرید که عشق‌تان متعلق به شخص دیگری است

اگر قبلا عشق یک طرفه داشتید و حتی مدتی با همدیگر در ارتباط بودید؛ مطمئن باشید که بهترین راه برای رهایی از عشق یک طرفه این است که به انتظار خاتمه دهید.

قبول کنید که این رابطه تمام شده است و به همدیگر تعلق ندارید.

تبدیل عشق یکطرفه به عشقی واقعی و دوطرفه 

– پیام‌های منحصر به فرد برای او بفرستید

– خیلی حساس نشوید

– کاری کنید که معشوق شما بهترین‌ها را در شما ببیند

– به معشوق خود احترام بگذارید و به او علاقه نشان دهید

– کنار کسی که دوستش دارید باشید