افراد با اعتماد به نفس چه ویژگی‌هایی دارند؟

افراد با اعتماد به نفس چه ویژگی‌هایی دارند؟

تازه ترینها، اعتماد به نفس یعنی دنیای درونی‌تان امن باشد و به توانایی‌هایتان به گونه‌ای ایمان داشته باشید که مطمئن باشید می‌توانید در زندگی به موفقیت دست یابید. اعتماد به نفس مانند یک عضله است که به مرور زمان تقویت می‌شود. اما چه چیز برای اعتماد به نفس لازم است؟ ویژگی افراد با اعتماد به نفس چیست؟

در این جا ۷ ویژگی افراد با اعتماد به نفس آورده شده است.

۱- افراد با اعتماد به نفس، خودشان هستند
افراد دارای اعتماد به نفس شخصیت و هویت راستین خود را به جهان نشان می‌دهند، به نظر بی‌جای دیگران بی‌توجه اند و اهمیتی به نظرات منفی نمی‌دهند. آن‌ها با خود راحت هستند، خودشان را دوست دارند و عقاید خود را آزادانه بیان می‌کنند. به علاوه، آن‌ها عزت نفس بالایی دارند تنها خودشان را رقیب خود می‌دانند و سعی می‌کنند از دیروز خودشان بهتر باشند. این افراد سعی در نقش بازی کردن ندارند و با قوانین خود زندگی می‌کنند. از دیگران یاد می‌گیرند، اما چیزی را کپی نمی‌کنند و خودشان هستند.

۲- افراد دارای اعتماد به نفس با خودشان دوست هستند
این افراد از درون خود آگاه اند، در لحظه زندگی می‌کنند، قضاوت نمی‌کنند، خودشان را می‌بخشند و می‌دانند کامل بودن غیرممکن است بنابراین خودشان را همانطور که هستند، می‌پذیرند و از تنهایی وقت گذراندن لذت می‌برند. آن‌ها درمورد خود احساس مثبت دارند، توانایی‌هایشان را ارتقا می‌دهند و مسئولیت چیزی که هستند و کاری که می‌کنند را برعهده می‌گیرند. این افراد اهدافشان را با اشتیاق دنبال می‌کنند، سعی در اثبات چیزی به کسی ندارند، زندگی شاد را حق خود می‌دانند و بابت دستاوردهایشان جشن می‌گیرند.

۳- افراد با اعتماد به نفس کار مورد علاقه‌ی خود را انجام می‌دهند
هنگامی که کار مورد علاقه خود را انجام می‌دهیم، نه تنها شاد هستیم بلکه احساس قدرت نیز می‌کنیم. این افراد زمانشان را صرف کاری که به آن علاقه دارند می‌کنند، در حرفه‌هایی کار می‌کنند که در آن توانایی پیشرفت دارند و علایقشان را دنبال می‌کنند. کمبود اعتماد به نفس تنها با حضور ایمان از بین نمی‌رود بلکه عمل نیز لازم است. اغلب پیش از آنکه به خود شانسی دهیم، مطمئنیم که نمی‌توانیم از عهده کاری برآییم، اما آن‌ها این فرصت را به خود می‌دهند که نه تنها پتانسیل خود را بالا ببرند بلکه تحقیق و ماجراجویی نیز داشته باشند.

۴- افراد با اعتماد به نفس کار‌ها را برای هدفی انجام می‌دهند
تمام کار‌هایی که این افراد انجام می‌دهند به هدفی منتهی می‌شود. آن‌ها کاری را تصادفی انجام نمی‌دهند، زیرا به قدرت عمل، انتخاب و هدف اعتقاد دارند بنابراین هیچ چیز بیهوده نیست و این کار بهترین روش برای افزایش بهره‌وری در هر کاری که انجام می‎دهند، است. با هدف قدم بردار و با هدف به زندگی نزدیک شو.

۵- افراد با اعتماد به نفس ارزش خود را می‌دانند
اگر فکر می‎کنید شایستگی چیزی را ندارید، به آن دست نمی‎یابید. این افراد به ارزش خود باورد دارند، از آن آگاه اند، و اهمیت زیادی به ارزیابی دیگران درمورد خودشان نمی‌دهند. تاکید زیاد بر آنچه دیگران می‌خواهند و می‌پسندند، یک زندانی برای افکار فرد می‌سازد؛ بنابراین این افراد ارزششان را خودشان تعیین می‌کنند. هنگامی که به خود باور داشته باشید، دیگران نیز به شما باور دارند.

۶- افراد با اعتماد به نفس از نه گفتن نمی‌ترسند
آیا نه گفتن برایتان سخت است؟ افرادی که اعتماد به نفس کمی دارند کسانی هستند که نه گفتن برایشان سخت است. آیا تا به حال به این فکر کردید که چرا نه شنیدن در کودکی راحت بود و اکنون اینقدر سخت است؟ چه اتفاقی افتاده است؟
به عنوان کودک، ما یاد می‌گیریم که نه گفتن به منزله‌ی بی‌ادبی و رفتار نامناسب است. اگر به مادر، پدر، معلم، عمو، پدربزرگ و مادربزرگ نه می‌گفتید بلافاصله بچه‌ای بی‌ادب تلقی می‌شدید و به شما گفته می‌شد نه گفتن ممنوع است. اکنون ما بزرگسال هستیم، بالغ‌تر شده‌ایم و با دانستن درست و غلط می‌توانیم خودمان تصمیم بگیریم. برای حفظ صلح نظرتان را سرکوب نکنید. دفاع از خود باعث ایجاد اعتماد به نفس می‌شود بنابراین اگر می‌خواهید نه بگویید، قاطع باشید.

۷- افراد با اعتماد به نفس پخته هستند و مدام درحال یادگیری اند
محدودیت در زندگی‌تان به منزله‌ی محدودیت افکارتان است. از مرز‌ها فراتر روید و از احساس آزادی در ماجراجویی لذت ببرید. خلاقان بزرگ و مخترعان قدیمی از تفکر معمولی فراتر رفتند و اتفاقات را نقد می‌کردند. اگر فکر می‌کنید توانایی و استحقاق چیزی را دارید آن را بدست می‌آورید، اما اگر فکر می‌کنید که نمی‌توانید به هدفتان دست پیدا کنید، شکست می‌خورید.

نگاه مثبت و ذهن امیدوار گستره‌ توانایی‌هایتان را تعیین می‌کند. هیچ وقت قدرت تفکر را دست کم نگیرید، زیرا در شکل‌دهی به زندگی‌تان بسیار موثر هستند. هر کسی ترازوی موفقیت خاص خود را دارد پس تا زمانی که به آن نرسیدید، متوقف نشوید. هنگامی که به بهترین حالت خود برسید، اعتماد به نفستان افزایش پیدا می‌کند

منبع :  باشگاه خبرنگاران