خطری که دیابت دوران بارداری به همراه دارد

خطری که دیابت دوران بارداری به همراه دارد

                           

اولین ماه پس از زایمان، بحرانی‌ترین زمان برای مادران است زیرا می‌توانند با عوامل استرس‌زا روانی مانند نگرانی‌ها در مورد نقش مادری، نبود حمایت‌های اجتماعی، ارتباط زناشویی ضعیف و عوامل استرس‌زای جسمی مانند درد، خستگی، مشکلات خواب و … همراه باشند.

در برخی مطالعات عنوان شده است که اختلالات پزشکی مانند دیابت در دوران بارداری می‌تواند باعث استرس در زنان باردار شود، دیابت بارداری، شایع‌ترین عارضه متابولیک دوران بارداری است و برای اولین‌بار در دوران بارداری شروع و تشخیص داده می‌شود، دیابت در دوران بارداری اگر تحت درمان قرار نگیرد احتمال بروز مشکلات و ناهنجاری‌هایی را در جنین به دنبال خواهد داشت.

طی تحقیقات صورت گرفته از تاثیر اضطراب بر متغیر‌های مربوط به بارداری مادران، ارتباط دیابت بارداری با استرس بعد از زایمان اثبات شده است.

این موضوع در سال ۱۳۹۸ تا ۱۳۹۹  روی ۱۰۰ زن باردار شامل ۵۰ زن باردار با تشخیص قطعی دیابت و ۵۰ زن باردار سالم انجام شد و بررسی ها از این مطالعه نشان داد؛ دیابت بارداری با استرس‌های پس از زایمان در ارتباط است؛ نمره تنیدگی‌های پس از زایمان در گروه دیابت بارداری، به طور معناداری بیشتر از افراد گروه سالم بود.

به اعتقاد پژوهشگران این مطالعه متخصصین زنان، ماما‌ها و تمام دست اندرکاران مراقبت‌های بهداشتی که ارزیابی پس از زایمان را برعهده دارند، باید آموزش‌های لازم را برای تشخیص زودرس علائم استرس پس از زایمان دیده و این اطلاعات را به زنان مبتلا به دیابت بارداری به عنوان افراد در معرض خطر انتقال دهند تا با شناسایی زودهنگام و انجام اقدامات پیشگیرانه از عوارض نامطلوب این بیماری کاسته شود.

در انجام این تحقیق، فاطمه ارم، مریم کوچک‌زایی، ساناز نهبندانی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی زابل، مشارکت داشتند.

یافته‌های این مطالعه، زمستان سال ۱۳۹۹ به صورت مقاله علمی با عنوان «بررسی رابطه دیابت بارداری با تنیدگی‌های پس از زایمان» در فصل‌نامه علمی پژوهشی پرستاری دیابت زابل، منتشر شده است.