قدرت هنر درمانی در بهبود بیماری‌های روحی

قدرت هنر درمانی در بهبود بیماری‌های روحی

تازه ترین ها ، مواردی در زندگی وجود دارند که قدرت احساسات ما را تحریک می‌کنند و پاسخ‌های قانع کننده‌ای را به شیوه هنر ارائه می‌دهند چراکه در تمامی اشکال مختلف، هنر ابزاری قدرتمند برای بیان است و یک هنرمند می‌تواند از طریق ابزار‌های بصری، به گونه‌ای خاص با دیگران ارتباط برقرار کند و تعامل داشته باشد؛ به طوری که از کلمات فراتر برود و در بهبود روابط، خوب عمل کند که این نشان می‌دهد نقش هنردرمانی در این میان، بسیار موثر است.

هنر به دلیل کیفیت جذابی که دارد ابزاری فوق العاده مفید در روان درمانی و مشاوره است که در این میان، فعالیت‌های خلاقانه می‌توانند به صورت هنر درمانی به نوعی زبان تبدیل شوند که به افراد این امکان را دهند تا افکار و احساساتی را بیان کنند که بیان آن‌ها بسیار دشوار یا دردناک است.

هنر درمانی چیست؟
هنر درمانی، خود نوعی درمان است که از هنر و رسانه‌های هنری به منظور کمک به افراد در کشف افکار و عواطف به روش‌های منحصر بفرد و بیان بصری استفاده می‌کند.

هنر درمانی برای نوجوانان شامل استفاده از هنر‌های تجسمی و روند خلاقیت در یک محیط درمانی حمایتی است و هدف ما در هنر درمانی، حمایت، حفظ و بهبود سلامت روانشناختی، جسمی شناختی و معنوی نوجوانان است و این موضوع بدان معناست که درمان توسط یک متخصص آموزش دیده و واجد شرایط که دانش هنر‌های تجسمی مانند نقاشی، عکاسی، مجسمه سازی و سایر اشکال هنری و فرآیند خلاقیت و نظریه‌ها و تکنیک‌های مشاوره دارد، انجام می‌شود.اغلب بیماران بر این تصور هستند که هنر درمانی به تجربه یا استعداد خاصی نیاز ندارد و شاید هر اثر هنری به دلیل کیفیت، دقت و زیبایی که دارد مورد انتقاد و قضاوت قرار نمی‌گیرد و روش‌های مورد استفاده در آثار هنری، بیشتر مربوط به احساساتی است که در طول فرایند، بیان و احساس می‌شود.

قدرت هنردرمانی برای بهبود بیماری روانی

به نوجوانان کمک کنید تا خود واقعی شان را بیان کنند

استفاده از بیان غیر کلامی می‌تواند به ویژه برای نوجوانانی که دوران سخت نوجوانی خود را سپری می‌کنند مفید باشد و در این میان، تغییرات طبیعی رشد، تنش‌های خانوادگی و چالش‌های اجتماعی، ممکن است با علائم نگرانی‌های روانشناختی بیشتر پیچیده شود.

نوجوانان غالبا هنر درمانی را نوعی درمان تهدیدآمیز تلقی می‌کنند. این در حالی است که آثار هنری که آن‌ها خلق می‌کنند به درمانگر کمک می‌کند تا درک بهتری از نگرانی‌ها و شرایط زندگی آن‌ها  داشته باشد بالاخص آن شرایطی که آشکار شدنشان بسیار خطرناک است و یا آن طور نیستند که بتوان بسیاری از مسائل در خصوص آن‌ها را بازگو کرد چرا که به نوعی شرم آور هستند.

این آگاهی باعث می‌شود که درمانگران برای محافظت و حمایت از این نوجوانان بسیار تلاش کنند و به این موضوع واقف باشند و از طرفی دیگر، هنر درمانی به نوجوانان هم کمک می‌کند تا  در شرایط بسیار آرام و خوشایندی، خود را بیان کرده و از این طریق بتوانند استعداد‌های خود را کشف کنند و پرورش دهند.

فرایند خلاقیت به نوجوانان کمک می‌کند تا درکی از صدای درونی خود داشته باشند و برای خود یک هویتی را به وجود آورند و ارزش‌ها و چارچوب‌های اخلاقی را حفظ و بررسی کنند و برای آینده خود برنامه‌هایی داشته باشند.

قدرت هنردرمانی برای بهبود بیماری روانی

مزایای هنر درمانی
هنر درمانی نه تنها  برای افرادی که تمایل دارند  استعداد‌های درونی و خلاقیت‌های خود را کشف کرده تا بتوانند خود واقعی شان را ابراز کنند نتایج مثبت بسیاری به همراه دارد بلکه برای آن دسته که از طیف گسترده‌ای از بیماری های روانی رنج می‌برند هم بسیار مفید است.

افراد افسرده‌ای که می‌خواهند از طریق هنر درمانی بهبود پیدا کنند حتما باید تحت راهنمایی و درمان یک متخصص و هنردرمان باشند تا از این طریق، هم از لحاظ روحی و هم جسمی از اختلال‌های روانی خود نجات پیدا کنند و درمان شوند.

از دیگر مزایای هنر درمانی می‌توان به این موضوع اشاره کرد که راهی غیرتهدیدآمیز برای ابراز احساسات درونی است که بیان آن دشوار هست.

هنر درمانی به نوجوانان کمک می‌کند تا احساس کنند که از طرف مقابل درک می‌شوند و ناامیدی آن‌ها برطرف می‌شود.

برخی از آثار هنر درمانی 

ایجاد یک مکان امن برای بروز احساساتی مانند ترس، گناه، درد و عصبانیت است.

کسب مهارت و احساس موفقیت .

اعتماد سازی که فرد می‌تواند در یک محیط امن مورد تشویق قرار گیرد.

افزایش عزت نفس و فراهم شدن یک دیدگاه واضح و عینی در خصوص شرایط، چالش‌ها و یا شرایط دشوار زندگی.

آزمایش کردن تغییراتی که فرد می‌تواند خارج از درمان استفاده کند.

پرورش دادن نقاط قوت شخص و اطمینان پیدا کردن از استفاده از آن‌ها.

بهبود و پرورش مهارت‌های اجتماعی بالاخص برای فردی که گوشه گیر و خجالتی است.

منلع : باشگاه خبرنگاران